2020 Jefferson County municipal elections: Difference between revisions
(→Morris) |
|||
Line 168: | Line 168: | ||
===[[Mountain Brook]]=== | ===[[Mountain Brook]]=== | ||
* [[Mayor of Mountain Brook|Mayor]]: [[Stewart Welch]] (unopposed) | * [[Mayor of Mountain Brook|Mayor]]: '''[[Stewart Welch]]''' (unopposed) | ||
* [[Mountain Brook City Council|City Council]] | * [[Mountain Brook City Council|City Council]] | ||
** Place 2: [[ | ** Place 2: '''[[Gerald Gardner]]''', 1,619 votes (50.8%), winner; [[Phil Black]], 1,566 voters (49.2%) | ||
** Place 4: [[Virginia Smith]] (unopposed) | ** Place 4: '''[[Virginia Smith]]''' (unopposed) | ||
===[[Mulga]]=== | ===[[Mulga]]=== |
Revision as of 15:00, 26 August 2020
2020 Jefferson County municipal elections are scheduled to be held on August 25, 2020, with runoffs as needed held on October 6.
In April 2020 the executive committee of the Alabama League of Municipalities discussed whether to request that the Alabama State Legislature postpone municipal elections for a year due to the 2020 Coronavirus pandemic, tabling the matter until June. Alabama Secretary of State John Merrill issued guidance under the state's emergency declaration authorizing, "any qualified voter who determines it is impossible or unreasonable to vote at their polling place," to submit an absentee ballot for the municipal election by marking a box on the application reading, "I have a physical illness or infirmity which prevents my attendance at the polls." Absentee ballot applications must be accompanied by a photocopy of a state-issued identification. Absentee ballots themselves must be returned with a sworn affidavit, signed and witnessed by two other adults or by a notary public. They must be returned by the day prior to the election.
Elections
Adamsville
- Mayor of Adamsville: Pam Palmer (incumbent), 617 votes (55.4%), winner; Tammi Taylor, 396 votes (35.5%); Christopher James, 97 votes (8.7%); William England, 4 votes (0.4%)
- Adamsville City Council:
- District 1: Anthony Brooklere (incumbent) 112 votes (53.3%), winner; Eric Alexander, 98 votes (46.7%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Brighton
- Mayor of Brighton: Eddie Cooper, 240 votes (57.7%) winner; Bruce Taylor, 116 votes (27.9%); Tyrone Rudolph, 60 votes (14.4%)
- Brighton City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Rhonda Bean, 290 votes (70.2%) winner; Tasha Milligan, 123 votes (29.8%)
- Place 3: uncontested
- Place 4: Shawn Dalle Johnson, 216 votes (52.7%) winner; Andrea Mitchell, 194 votes (47.3%)
- Place 5: Lonnie Murry Sr 251 votes (60.3%) winner; Lester Milligan Jr, 165 votes (39.7%)
Center Point
- Mayor of Center Point: Tom Henderson (incumbent), 341 votes (34.8%), runoff; Bobby Scott, 324 votes (33.1%), runoff; Frederick Burkes, 300 votes (30.1%); James Hurt, 14 votes (1.4%)
- Center Point City Council:
- Place 1: D. M. Collins, 709 votes (75.7%), winner; Melissa Howle, 228 votes (24.3%)
- Place 2: Glenn Williams, 497 votes (52.3%), winner; Linda Kennemur (incumbent), 453 votes (47.7%)
- Place 3: Tiffany Collins-Moore, 442 votes (46.1%), runoff; Roger Barlow (incumbent), 309 votes (32.3%), runoff; Matthew Ray, 164 votes (17.1%); Michael Marbury, 43 votes (4.5%)
- Place 4: Sharon Jones, 512 votes (55.1%), winner; James Howell (incumbent), 418 votes (45.0%)
- Place 5: Ebonee Hammond, 647 votes (67.3%), winner; Raymond Olan, 315 votes (32.7%)
Clay
- Mayor of Clay: Charles Webster, 706 votes (77.4%), winner; Gregory Wynne, 206 votes (22.6%)
- Clay City Council:
- Place 1: Becky Johnson, 551 votes (62.9%), winner; Lewayne Allen, 325 votes (37.1%)
- Place 2: Dean Kirkner (unopposed)
- Place 3: Ben Thackerson (unopposed)
- Place 4: Bo Johnson (incumbent, unopposed)
- Place 5: Dennis Locke (unopposed)
Fairfield
- Mayor of Fairfield: Eddie Penny (incumbent), 868 votes (43.9%), runoff; Michael K. Williams, 425 votes (21.5%), runoff; Jeffery Rowser, 199 votes (10.1%); Cynthia Turner-McDowell, 133 votes (6.7%); Ed May II, 129 votes (6.5%); Frederick Scott, 120 votes (6.1%); Jennifer Craig, 102 votes (5.2%)
- Council:
- Council President: Herman Carnes Jr, 1,196 votes (63.6%), winner; John Hackett Jr, 685 votes (36.4%)
- District 1: uncontested
- District 2: Susan Jo "Rembert" Parks (incumbent), 89 votes (44.3%), runoff; Gloria Matthews, 58 votes (28.9%), runoff; Wanda Shelby, 54 votes (26.9%)
- District 3: E. J. Foster, 115 votes (55.3%), winner; Kenya Newell, 93 votes (44.7%)
- District 4: Cedric Norman, 275 votes (62.2%), winner; Tasha Renae Luster, 167 votes (37.8%)
- District 5: Phyllis Oden-Jones, 311 votes (94.7%), winner; Wanda Stephen, 56 votes (15.3%)
- District 6: Robert Averhart, 302 votes (65.2%), winner; Willie Hardley (incumbent), 161 votes (34.8%)
Fultondale
- Mayor of Fultondale: Larry Holcomb, 983 votes (56.7%), winner; Jim Lowery (incumbent), 750 votes (%)
- Fultondale City Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), 958 votes (57.2%), winner; Lynn Carlton, 716 votes (42.8%)
- Place 2: Kristi Jennings, 1,069 votes (63.3%), winner; Joe "Coach" Bolton (incumbent), 620 votes (36.7%)
- Place 3: Jimmie Lay, 1,174 votes (70.0%), winner; Terry Webster, 502 votes (30.0%)
- Place 4: Timothy McWilliams, 986 votes (58.1%), winner; Tommy Loden (incumbent), 712 votes (41.9%)
- Place 5: Billy Hughes, 1,100 votes (64.8%), winner; Darrell Bates, 598 votes (35.2%)
Gardendale
- Gardendale City Council:
- District 1: Bryan Knox, 187 votes (90.8%), winner; Gene Walker, 19 votes (9.2%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Graysville
- Mayor of Graysville: Julio Davis (incumbent, unopposed)
- Graysville City Council:
- District 1: uncontested
- District 2: Louella Kelley, 44 votes (62.0%), winner; James Armstrong (incumbent), 27 votes (38.0%)
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
- District 6: uncontested
Homewood
- Mayor of Homewood: Patrick McCluskey, 2,316 votes (43.0%), runoff; Chris Lane, 1,592 votes (29.5%), runoff; Scott McBrayer (incumbent), 1,484 votes (27.5%)
- Homewood City Council:
- Ward 1
- Place 1:
- Place 2: Melanie Geer, 425 votes (59.4%), winner; Britt Thames (incumbent), 291 votes (40.6%)
- Ward 2
- Place 1: Carlos Alemán, 635 votes (58.5%), winner; Sydney Simmons, 451 votes (41.5%)
- Place 2: Andrew Wolverton (incumbent), 445 votes (41.0%), runoff; Celeste Bayles, 316 votes (29.1%), runoff; Beverly LeBoeuf, 180 votes (16.6%); Justin Limbaugh, 145 votes (13.4%)
- Ward 3
- Place 1: Nick Sims, 545 votes (43.6%), runoff; Brady Wilson, 402 votes (32.1%), runoff; Walt Harris, 304 votes (24.3%)
- Place 2: Walter Jones (incumbent), 708 votes (57.6%), winner; Mark Quimby, 382 votes (31.1%); Frances Nance, 139 votes (11.3%)
- Ward 4
- Place 1: Barry Smith (incumbent), 780 votes (56.4%), winner; Kent Haines, 604 votes (43.6%)
- Place 2: Jalete Nelms 809 votes (59.3%), winner; Evan Bates, 556 votes (40.7%)
- Ward 5
- Place 1:
- Place 2: John Hardin, 490 votes (61.3%), winner; Jeff Foster, 303 votes (37.9%); Zachary Isbell, 6 votes (0.8%)
- Ward 1
Hoover
Hueytown
- Mayor of Hueytown: Steve Ware (incumbent, unopposed)
- Hueytwon City Council:
- District 1: Fran Zinnerman (incumbent), 227 votes (69.0%), winner; Don Nelson, 102 votes (31%)
- District 2: Michael Pickens, 1,060 votes (91.3%), winner; Mike Pugh, 66 votes (5.6%), Aaron Watkins, 57 votes (4.8%)
- District 3: Charles Hurliman (unopposed)
- District 4: Anthony Wright, 150 votes (61.5%), winner; George White, 94 votes (38.5%)
- District 5: Jay Jacks, 232 votes (57.3%), winner; Jack Humphries, 90 votes (22.2%); Raymond Roberson, 83 votes (20.5%)
Irondale
- Mayor of Irondale: James Stewart Jr, 1,464 votes (60.4%), winner; Charles Moore (incumbent), 959 votes (39.6%)
- Irondale City Council:
- District 1: John London (incumbent), 332 votes (55.4%), winner; Pete Crye, 161 votes (26.9%); Matt McLean, 106 votes (17.7%)
- District 2: David Spivey (incumbent, unopposed)
- District 3: Cindy Cuellar, 398 votes (51.0%), winner; Craig Sanderson, 166 votes (21.3%), Jackie Crandall, 147 votes (18.8%), Ron Bishop, 69 votes (8.8%)
- District 4: Robert Box, 124 votes (46.1%), runoff; Gregory Townsend, 94 votes (34.9%), runoff; Edward Harris Jr, 51 votes (19.0%)
- District 5: Bobby Joe Wilson (incumbent), 210 votes (56.3%), winner; Aaron Sims, 83 votes (22.3%); Anjanette Robinson, 80 votes (21.4%)
Kimberly
- Mayor of Kimberly: Bob Ellerbrock (incumbent), unopposed
- Kimberly City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: Kevin Powell, 149 votes (63.9%), winner; Robert Mashburn (incumbent), 84 votes (36.1%)
Leeds
- Mayor of Leeds: David Miller (incumbent), 1,052 votes (71.0%), winner; John Dawson, 429 votes (29.0%)
- Leeds City Council:
- District 1: Kenneth Washington (unopposed)
- District 2: Eric Turner (unopposed)
- District 3: Johnny Dutton, 315 votes (67.2%), winner; Sabrina Graves Rose, 114 votes (24.3%); Donell Lewis, 23 votes (4.9%); Sam Pezzillo, 17 votes (3.6%)
- District 4: Ryan Bell (unopposed)
- District 5: DeVoris Ragland-Pierce, 164 votes (52.4%), winner; Linda Stoltz Miller, 149 votes (47.6%)
Lipscomb
- Mayor of Lipscomb: Tonja Baldwin, 180 votes (66.9%), winner; Brenda Renz (incumbent), 66 votes (24.5%); Joe Snider, 23 votes (8.6%)
- Lipscomb City Council:
- District 1: Barry Reddick, 16 votes (44.4%), runoff; Lakenda Poellnitz, 15 votes (41.7%), runoff; Ivory Martin, 4 votes (11.1%); Debray Watson, 1 vote (2.7%)
- District 2: Christine Burrell, 41 votes (53.2%), winner; Robert Gaines, 36 votes (46.8%)
- District 3: Vanessa Reed (unopposed)
- District 4: Michelle Proctor, 35 votes (52.2%), winner; Valerin Clark, 27 votes (40.3%); Carol Openshaw, 5 votes (7.5%)
- District 5: Barbara Moore (unopposed)
Maytown
- Mayor: Deanna Roe (unopposed)
- Maytown City Council:
- Place 1: Ashley Russell (unopposed)
- Place 2: Christopher Russell (unopposed)
- Place 3: Christopher Williams (unopposed)
- Place 4: Lydia Ann Higgins (unopposed)
- Place 5: Ramona Martin (unopposed)
Midfield
- Mayor of Midfield: Gary Richardson (incumbent), 357 votes (55.9%), winner; Reginald Wilson, 237 votes (37.1%); Jimmie Robinson, 45 votes (7.1%)
- Midfield City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: James Reasor (incumbent), 416 votes (66.3%), winner; David Beach, 211 votes (33.7%)
- Place 3: Wendy Merriweather, 429 votes (73.7%), winner; Vanessa Long-Lewis, 153 votes (26.3%)
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), 457 votes (72.5%), winner; Sharon O'Hara, 173 votes (27.5%)
- Place 5: uncontested
Morris
- Mayor of Morris: Joe Pylant (incumbent), 286 votes (76.3%), winner; Shawn Leslie, 89 votes (23.7%)
- Morris Town Council: uncontested
Mountain Brook
- Mayor: Stewart Welch (unopposed)
- City Council
- Place 2: Gerald Gardner, 1,619 votes (50.8%), winner; Phil Black, 1,566 voters (49.2%)
- Place 4: Virginia Smith (unopposed)
Mulga
Pinson
- Mayor: Hoyt Sanders (incumbent), Richard "Joe" Cochran
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: Chris Esquire, Glenda Kirklin
Pleasant Grove
Pleasant Grove's election for City Council members was conducted on a "cumulative" basis as part of a settlement in a lawsuit that alleged its previous "at-large" system disadvantaged Black candidates. In cumulative voting, each voter may distribute five votes for council among any combination of one or more candidates. The five candidates with the most cumulative votes are named the winners of the election.
Tarrant
- Mayor of Tarrant: Berry Evans, Wayman Newton, Joe Posey
- Tarrant City Council:
- District 1: Tanyika Fields, Veronica Freeman, Cynthia Threatt, Loxcil Tuck
- District 2: Laura Horton (incumbent), Tracie Threadford
- District 3: Cathy Anderson, Douglas Howard
- District 4: Deborah Matthews, Bill Renfrow
- District 5: Tommy Bryant, Jameka Wright
Trafford
- Mayor of Trafford: Greg Rogers (unopposed)
- Trafford Town Council:
- Place 1: Jordan Kiinstler, Angie Kiley
- Place 2: Ryan Reid (incumbent, unopposed)
- Place 3: Alan Camp (unopposed)
- Place 4: Kim Hayes (unopposed)
- Place 5: Phyllis Thomas (unopposed)
Trussville
- Mayor of Trussville: Buddy Choat (incumbent, unopposed)
- Trussville City Council:
- Place 1: Perry Cook (incumbent), Wendell Gibson
- Place 2: Alan Taylor (incumbent), Beckie Taunton
- Place 3: Jaime Anderson, Randy Schlitz
- Place 4: Brian Plant (incumbent), Ben Short
- Place 5: Zack Steele (incumbent), Lisa Bright
Vestavia Hills
- Mayor of Vestavia Hills: Ashley Curry (incumbent, unopposed)
- Vestavia Hills City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: Paul J. Head (incumbent), David Harwell
- Place 4: uncontested
Warrior
- Mayor of Warrior: Johnny Ragland (incumbent), Oscar Turner
- Warrior City Council:
- District 1
- Place 1: Denis Jones, John Tanks
- Place 2: Belva Hamilton, Jamie Williams
- Place 3: Chuck Mosley (incumbent), Theodore Hines
- District 2
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- District 1
West Jefferson
- Mayor of West Jefferson: Charles Nix (incumbent), David Brasfield
- West Jefferson Town Council:
- Seat 1: uncontested
- Seat 2: Larry Rollins (incumbent), Cam Lowrance
- Seat 3: uncontested
- Seat 4: uncontested
References
- Cason, Mike (April 16, 2020) "League of Municipalities won’t seek postponement of August elections." The Birmingham News
- Newcombe, Grace (July 20, 2020) "Merrill: Absentee voting available for August municipal elections." Cullman Tribune
- Beahm, Anna (August 20, 2020) "Pleasant Grove’s all-white city government poise for change with next week’s election." The Birmingham News
- Stephens, Glenn (August 21, 2020) "Voters in 28 Jefferson County Municipalities Choose Mayors, Council Members on Aug. 25" BirminghamWatch
External links
- Alabama Votes website
- Municipal Election Information from the Alabama League of Municipalities