2020 Jefferson County municipal elections: Difference between revisions
No edit summary |
|||
(44 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 3: | Line 3: | ||
In April 2020 the executive committee of the [[Alabama League of Municipalities]] discussed whether to request that the [[Alabama State Legislature]] postpone municipal elections for a year due to the [[2020 Coronavirus pandemic]], tabling the matter until June. [[Alabama Secretary of State]] [[John Merrill]] issued guidance under the state's emergency declaration authorizing, "any qualified voter who determines it is impossible or unreasonable to vote at their polling place," to submit an absentee ballot for the municipal election by marking a box on the application reading, "I have a physical illness or infirmity which prevents my attendance at the polls." Absentee ballot applications must be accompanied by a photocopy of a state-issued identification. Absentee ballots themselves must be returned with a sworn affidavit, signed and witnessed by two other adults or by a notary public. They must be returned by the day prior to the election. | In April 2020 the executive committee of the [[Alabama League of Municipalities]] discussed whether to request that the [[Alabama State Legislature]] postpone municipal elections for a year due to the [[2020 Coronavirus pandemic]], tabling the matter until June. [[Alabama Secretary of State]] [[John Merrill]] issued guidance under the state's emergency declaration authorizing, "any qualified voter who determines it is impossible or unreasonable to vote at their polling place," to submit an absentee ballot for the municipal election by marking a box on the application reading, "I have a physical illness or infirmity which prevents my attendance at the polls." Absentee ballot applications must be accompanied by a photocopy of a state-issued identification. Absentee ballots themselves must be returned with a sworn affidavit, signed and witnessed by two other adults or by a notary public. They must be returned by the day prior to the election. | ||
==[[Adamsville]]== | ==Elections== | ||
* [[Mayor of Adamsville]]: [[Pam Palmer]] (incumbent), [[ | ===[[Adamsville]]=== | ||
* [[Mayor of Adamsville]]: '''[[Pam Palmer]]''' (incumbent), 617 votes (55.4%), winner; [[Tammi Taylor]], 396 votes (35.5%); [[Christopher James]], 97 votes (8.7%); [[William England]], 4 votes (0.4%) | |||
* [[Adamsville City Council]]: | * [[Adamsville City Council]]: | ||
** District 1: [[Anthony Brooklere]] (incumbent), [[Eric Alexander]] | ** District 1: '''[[Anthony Brooklere]]''' (incumbent) 112 votes (53.3%), winner; [[Eric Alexander]], 98 votes (46.7%) | ||
** District 2: uncontested | ** District 2: uncontested | ||
** District 3: uncontested | ** District 3: uncontested | ||
Line 12: | Line 13: | ||
** District 5: uncontested | ** District 5: uncontested | ||
==[[Brighton]]== | ===[[Brighton]]=== | ||
* [[Mayor of Brighton]]: [[Eddie Cooper]], [[ | * [[Mayor of Brighton]]: '''[[Eddie Cooper]]''', 240 votes (57.7%) winner; [[Bruce Taylor]], 116 votes (27.9%); [[Tyrone Rudolph]], 60 votes (14.4%) | ||
* [[Brighton City Council]]: | * [[Brighton City Council]]: | ||
** Place 1: uncontested | ** Place 1: uncontested | ||
** Place 2: [[Rhonda Bean]], [[Tasha Milligan]] | ** Place 2: '''[[Rhonda Bean]]''', 290 votes (70.2%) winner; [[Tasha Milligan]], 123 votes (29.8%) | ||
** Place 3: uncontested | ** Place 3: uncontested | ||
** Place 4: [[Shawn Dalle Johnson]], [[Andrea Mitchell]] | ** Place 4: '''[[Shawn Dalle Johnson]]''', 216 votes (52.7%) winner; [[Andrea Mitchell]], 194 votes (47.3%) | ||
** Place 5: [[Lester Milligan Jr]], | ** Place 5: '''[[Lonnie Murry Sr]]''' 251 votes (60.3%) winner; [[Lester Milligan Jr]], 165 votes (39.7%) | ||
==[[Center Point]]== | ===[[Center Point]]=== | ||
* [[Mayor of Center Point]]: [[Tom Henderson]] (incumbent), [[Frederick Burkes]], [[James Hurt]], | * [[Mayor of Center Point]]: '''[[Bobby Scott]]''', 324 votes (33.1%), 655 votes in runoff (62.4%), winner; [[Tom Henderson]] (incumbent), 341 votes (34.8%), 394 votes in runoff (37.6%); ; [[Frederick Burkes]], 300 votes (30.1%); [[James Hurt]], 14 votes (1.4%) | ||
* [[Center Point City Council]]: | * [[Center Point City Council]]: | ||
** Place 1: [[D. M. Collins]], [[Melissa Howle]] | ** Place 1: '''[[D. M. Collins]]''', 709 votes (75.7%), winner; [[Melissa Howle]], 228 votes (24.3%) | ||
** Place 2: [[ | ** Place 2: '''[[Glenn Williams]]''', 497 votes (52.3%), winner; [[Linda Kennemur]] (incumbent), 453 votes (47.7%) | ||
** Place 3: [[ | ** Place 3: [[Tiffany Collins-Moore]], 442 votes (46.1%), runoff; [[Roger Barlow]] (incumbent), 309 votes (32.3%), runoff; [[Matthew Ray]], 164 votes (17.1%); [[Michael Marbury]], 43 votes (4.5%) | ||
** Place 4: [[ | ** Place 4: '''[[Sharon Jones]]''', 512 votes (55.1%), winner; [[James Howell]] (incumbent), 418 votes (45.0%) | ||
** Place 5: [[Ebonee Hammond]], [[Raymond Olan]] | ** Place 5: '''[[Ebonee Hammond]]''', 647 votes (67.3%), winner; [[Raymond Olan]], 315 votes (32.7%) | ||
==[[Clay]]== | ===[[Clay]]=== | ||
* [[Mayor of Clay]]: [[Charles Webster]], [[Gregory Wynne]] | * [[Mayor of Clay]]: '''[[Charles Webster]]''', 706 votes (77.4%), winner; [[Gregory Wynne]], 206 votes (22.6%) | ||
* [[Clay City Council]]: | * [[Clay City Council]]: | ||
** Place 1: [[ | ** Place 1: '''[[Becky Johnson]]''', 551 votes (62.9%), winner; [[Lewayne Allen]], 325 votes (37.1%) | ||
** Place 2: [[Dean Kirkner]] (unopposed) | ** Place 2: [[Dean Kirkner]] (unopposed) | ||
** Place 3: [[Ben Thackerson]] (unopposed) | ** Place 3: [[Ben Thackerson]] (unopposed) | ||
Line 39: | Line 40: | ||
** Place 5: [[Dennis Locke]] (unopposed) | ** Place 5: [[Dennis Locke]] (unopposed) | ||
==[[Fairfield]]== | ===[[Fairfield]]=== | ||
* [[Mayor of Fairfield]]: [[Eddie Penny]] (incumbent), [[ | * [[Mayor of Fairfield]]: '''[[Eddie Penny]]''' (incumbent), 868 votes (43.9%), 952 votes in runoff (58.2%), winner; [[Michael K. Williams]], 425 votes (21.5%), 683 votes in runoff (41.8%); [[Jeffery Rowser]], 199 votes (10.1%); [[Cynthia Turner-McDowell]], 133 votes (6.7%); [[Ed May II]], 129 votes (6.5%); [[Frederick Scott]], 120 votes (6.1%); [[Jennifer Craig]], 102 votes (5.2%) | ||
* [[Fairfield City Council|Council]]: | * [[Fairfield City Council|Council]]: | ||
** Council President: [[Herman Carnes Jr]], [[John Hackett Jr]] | ** Council President: '''[[Herman Carnes Jr]]''', 1,196 votes (63.6%), winner; [[John Hackett Jr]], 685 votes (36.4%) | ||
** District 1: uncontested | ** District 1: uncontested | ||
** District 2: [[Rembert Parks|Susan Jo "Rembert" Parks]] (incumbent), [[Gloria Matthews]] | ** District 2: '''[[Rembert Parks|Susan Jo "Rembert" Parks]]''' (incumbent), 89 votes (44.3%), 119 votes in runoff (63.6%), winner; [[Gloria Matthews]], 58 votes (28.9%), 68 votes in runoff (36.4%); [[Wanda Shelby]], 54 votes (26.9%) | ||
** District 3: [[E. J. Foster]], [[Kenya Newell]] | ** District 3: '''[[E. J. Foster]]''', 115 votes (55.3%), winner; [[Kenya Newell]], 93 votes (44.7%) | ||
** District 4: [[ | ** District 4: '''[[Cedric Norman]]''', 275 votes (62.2%), winner; [[Tasha Renae Luster]], 167 votes (37.8%) | ||
** District 5: [[Phyllis Oden-Jones]], [[Wanda Stephen]] | ** District 5: '''[[Phyllis Oden-Jones]]''', 311 votes (94.7%), winner; [[Wanda Stephen]], 56 votes (15.3%) | ||
** District 6: [[ | ** District 6: '''[[Robert Averhart]]''', 302 votes (65.2%), winner; [[Willie Hardley]] (incumbent), 161 votes (34.8%) | ||
==[[Fultondale]]== | ===[[Fultondale]]=== | ||
*[[Mayor of Fultondale]]: [[ | *[[Mayor of Fultondale]]: '''[[Larry Holcomb]]''', 983 votes (56.7%), winner; [[Jim Lowery]] (incumbent), 750 votes (43.3%) | ||
*[[Fultondale City Council]]: | *[[Fultondale City Council]]: | ||
** Place 1: [[Joshua Bryant]] (incumbent), [[Lynn Carlton]] | ** Place 1: '''[[Joshua Bryant]]''' (incumbent), 958 votes (57.2%), winner; [[Lynn Carlton]], 716 votes (42.8%) | ||
** Place 2: [[Joe Bolton|Joe "Coach" Bolton]] (incumbent), | ** Place 2: '''[[Kristi Jennings]]''', 1,069 votes (63.3%), winner; [[Joe Bolton|Joe "Coach" Bolton]] (incumbent), 620 votes (36.7%) | ||
** Place 3: [[Jimmie Lay]], [[Terry Webster]] | ** Place 3: '''[[Jimmie Lay]]''', 1,174 votes (70.0%), winner; [[Terry Webster]], 502 votes (30.0%) | ||
** Place 4: [[ | ** Place 4: '''[[Timothy McWilliams]]''', 986 votes (58.1%), winner; [[Tommy Loden]] (incumbent), 712 votes (41.9%) | ||
** Place 5: [[ | ** Place 5: '''[[Billy Hughes]]''', 1,100 votes (64.8%), winner; [[Darrell Bates]], 598 votes (35.2%) | ||
==[[Gardendale]]== | ===[[Gardendale]]=== | ||
* [[Mayor of Gardendale]]: '''[[Stan Hogeland]]''' (incumbent, unopposed) | |||
* [[Gardendale City Council]]: | * [[Gardendale City Council]]: | ||
** District 1: [[Bryan Knox]], [[Gene Walker]] | ** District 1: '''[[Bryan Knox]]''', 187 votes (90.8%), winner; [[Gene Walker]], 19 votes (9.2%) | ||
** District 2: uncontested | ** District 2: uncontested | ||
** District 3: uncontested | ** District 3: uncontested | ||
Line 67: | Line 69: | ||
** District 5: uncontested | ** District 5: uncontested | ||
==[[Graysville]]== | ===[[Graysville]]=== | ||
* [[Mayor of Graysville]]: [[Julio Davis]] (incumbent, unopposed) | * [[Mayor of Graysville]]: '''[[Julio Davis]]''' (incumbent, unopposed) | ||
* [[Graysville City Council]]: | * [[Graysville City Council]]: | ||
** District 1: uncontested | ** District 1: uncontested | ||
** District 2: [[James Armstrong (Graysville)|James Armstrong]] (incumbent), | ** District 2: '''[[Louella Kelley]]''', 44 votes (62.0%), winner; [[James Armstrong (Graysville)|James Armstrong]] (incumbent), 27 votes (38.0%) | ||
** District 3: uncontested | ** District 3: uncontested | ||
** District 4: uncontested | ** District 4: uncontested | ||
Line 77: | Line 79: | ||
** District 6: uncontested | ** District 6: uncontested | ||
==[[Homewood]]== | ===[[Homewood]]=== | ||
* [[Mayor of Homewood]]: [[ | * [[Mayor of Homewood]]: '''[[Patrick McCluskey]]''', 2,316 votes (43.0%), 2,277 votes (56.5%) in runoff, winner; [[Chris Lane]], 1,592 votes (29.5%), 2099 votes (43.5%) in runoff; [[Scott McBrayer]] (incumbent), 1,484 votes (27.5%) | ||
* [[Homewood City Council]]: | * [[Homewood City Council]]: | ||
** Ward 1 | ** Ward 1 | ||
*** Place 1: | *** Place 1: | ||
*** Place 2: [[ | *** Place 2: '''[[Melanie Geer]]''', 425 votes (59.4%), winner; [[Britt Thames]] (incumbent), 291 votes (40.6%) | ||
** Ward 2 | ** Ward 2 | ||
*** Place 1: [[Carlos Alemán]], [[Sydney Simmons]] | *** Place 1: '''[[Carlos Alemán]]''', 635 votes (58.5%), winner; [[Sydney Simmons]], 451 votes (41.5%) | ||
*** Place 2: [[Andrew Wolverton]] (incumbent), [[Celeste Bayles]], [[Beverly LeBoeuf]], [[Justin Limbaugh]] | *** Place 2: '''[[Andrew Wolverton]]''' (incumbent), 445 votes (41.0%), 487 votes (53.0%) in runoff, winner; [[Celeste Bayles]], 316 votes (29.1%), 432 votes (47.0%) in runoff; [[Beverly LeBoeuf]], 180 votes (16.6%); [[Justin Limbaugh]], 145 votes (13.4%) | ||
** Ward 3 | ** Ward 3 | ||
*** Place 1: [[ | *** Place 1: '''[[Nick Sims]]''', 545 votes (43.6%), 649 votes (53.9%) in runoff, winner; [[Brady Wilson]], 402 votes (32.1%), 556 votes (46.1%) in runoff; [[Walt Harris]], 304 votes (24.3%) | ||
*** Place 2: [[Walter Jones]] (incumbent), [[ | *** Place 2: '''[[Walter Jones]]''' (incumbent), 708 votes (57.6%), winner; [[Mark Quimby]], 382 votes (31.1%); [[Frances Nance]], 139 votes (11.3%) | ||
** Ward 4 | ** Ward 4 | ||
*** Place 1: [[Barry Smith]] (incumbent), [[Kent Haines]] | *** Place 1: '''[[Barry Smith]]''' (incumbent), 780 votes (56.4%), winner; [[Kent Haines]], 604 votes (43.6%) | ||
*** Place 2: [[ | *** Place 2: '''[[Jalete Nelms]]''' 809 votes (59.3%), winner; [[Evan Bates]], 556 votes (40.7%) | ||
** Ward 5 | ** Ward 5 | ||
*** Place 1: | *** Place 1: | ||
*** Place 2: [[ | *** Place 2: '''[[John Hardin]]''', 490 votes (61.3%), winner; [[Jeff Foster]], 303 votes (37.9%); [[Zachary Isbell]], 6 votes (0.8%) | ||
==[[Hoover]]== | ===[[Hoover]]=== | ||
* See [[2020 Hoover municipal election]] | * See [[2020 Hoover municipal election]] | ||
==[[Hueytown]]== | ===[[Hueytown]]=== | ||
* [[Mayor of Hueytown]]: [[Steve Ware]] (incumbent, unopposed) | * [[Mayor of Hueytown]]: [[Steve Ware]] (incumbent, unopposed) | ||
* [[Hueytwon City Council]]: | * [[Hueytwon City Council]]: | ||
** District 1: [[Fran Zinnerman]] (incumbent), [[Don Nelson]] | ** District 1: '''[[Fran Zinnerman]]''' (incumbent), 227 votes (69.0%), winner; [[Don Nelson]], 102 votes (31%) | ||
** District 2: [[Michael Pickens]], [[Mike Pugh]], [[Aaron Watkins]] | ** District 2: '''[[Michael Pickens]]''', 1,060 votes (91.3%), winner; [[Mike Pugh]], 66 votes (5.6%), [[Aaron Watkins]], 57 votes (4.8%) | ||
** District 3: [[Charles Hurliman]] (unopposed) | ** District 3: '''[[Charles Hurliman]]''' (unopposed) | ||
** District 4: [[ | ** District 4: '''[[Anthony Wright]]''', 150 votes (61.5%), winner; [[George White]], 94 votes (38.5%) | ||
** District 5: [[ | ** District 5: '''[[Jay Jacks]]''', 232 votes (57.3%), winner; [[Jack Humphries]], 90 votes (22.2%); [[Raymond Roberson]], 83 votes (20.5%) | ||
==[[Irondale]]== | ===[[Irondale]]=== | ||
* [[Mayor of Irondale]]: [[ | * [[Mayor of Irondale]]: '''[[James Stewart Jr]]''', 1,464 votes (60.4%), winner; [[Charles Moore]] (incumbent), 959 votes (39.6%) | ||
* [[Irondale City Council]]: | * [[Irondale City Council]]: | ||
** District 1: [[John London]] (incumbent), [[Pete Crye]], [[Matt McLean]] | ** District 1: '''[[John London]]''' (incumbent), 332 votes (55.4%), winner; [[Pete Crye]], 161 votes (26.9%); [[Matt McLean]], 106 votes (17.7%) | ||
** District 2: [[David Spivey]] (incumbent, unopposed) | ** District 2: '''[[David Spivey]]''' (incumbent, unopposed) | ||
** District 3: [[ | ** District 3: '''[[Cindy Cuellar]]''', 398 votes (51.0%), winner; [[Craig Sanderson]], 166 votes (21.3%), [[Jackie Crandall]], 147 votes (18.8%), [[Ron Bishop]], 69 votes (8.8%) | ||
** District 4: [[Robert Box]], [[Edward Harris Jr]] | ** District 4: [[Robert Box]], 124 votes (46.1%), runoff; [[Gregory Townsend]], 94 votes (34.9%), runoff; [[Edward Harris Jr]], 51 votes (19.0%) | ||
** District 5: [[Bobby Joe Wilson]] (incumbent), [[ | ** District 5: '''[[Bobby Joe Wilson]]''' (incumbent), 210 votes (56.3%), winner; [[Aaron Sims]], 83 votes (22.3%); [[Anjanette Robinson]], 80 votes (21.4%) | ||
==[[Kimberly]]== | ===[[Kimberly]]=== | ||
* [[Mayor of Kimberly]]: [[ | * [[Mayor of Kimberly]]: '''[[Bob Ellerbrock]]''' (incumbent), unopposed | ||
* [[Kimberly City Council]]: | * [[Kimberly City Council]]: | ||
** Place 1: | ** Place 1: uncontested | ||
** Place 2: | ** Place 2: uncontested | ||
** Place 3: | ** Place 3: uncontested | ||
** Place 4: | ** Place 4: uncontested | ||
** Place 5: [[ | ** Place 5: '''[[Kevin Powell]]''', 149 votes (63.9%), winner; [[Robert Mashburn]] (incumbent), 84 votes (36.1%) | ||
==[[Leeds]]== | ===[[Leeds]]=== | ||
* [[Mayor of Leeds]]: [[David Miller]] (incumbent), [[John Dawson]] | * [[Mayor of Leeds]]: '''[[David Miller]]''' (incumbent), 1,052 votes (71.0%), winner; [[John Dawson]], 429 votes (29.0%) | ||
* [[Leeds City Council]]: | * [[Leeds City Council]]: | ||
** District 1: [[Kenneth Washington]] (unopposed) | ** District 1: '''[[Kenneth Washington]]''' (unopposed) | ||
** District 2: [[Eric Turner]] (unopposed) | ** District 2: '''[[Eric Turner]]''' (unopposed) | ||
** District 3: [[Johnny Dutton]], [[Donell Lewis]], [[Sam Pezzillo]], | ** District 3: '''[[Johnny Dutton]]''', 315 votes (67.2%), winner; [[Sabrina Graves Rose]], 114 votes (24.3%); [[Donell Lewis]], 23 votes (4.9%); [[Sam Pezzillo]], 17 votes (3.6%) | ||
** District 4: [[Ryan Bell]] (unopposed) | ** District 4: '''[[Ryan Bell]]''' (unopposed) | ||
** District 5: [[Linda Stoltz Miller]], [[ | ** District 5: '''[[DeVoris Ragland-Pierce]]''', 164 votes (52.4%), winner; [[Linda Stoltz Miller]], 149 votes (47.6%) | ||
===[[Lipscomb]]=== | |||
* [[Mayor of Lipscomb]]: '''[[Tonja Baldwin]]''', 180 votes (66.9%), winner; [[Brenda Renz]] (incumbent), 66 votes (24.5%); [[Joe Snider]], 23 votes (8.6%) | |||
* [[Lipscomb City Council]]: | |||
** District 1: [[Barry Reddick]], 16 votes (44.4%), runoff; [[Lakenda Poellnitz]], 15 votes (41.7%), runoff; [[Ivory Martin]], 4 votes (11.1%); [[Debray Watson]], 1 vote (2.7%) | |||
** District 2: '''[[Christine Burrell]]''', 41 votes (53.2%), winner; [[Robert Gaines]], 36 votes (46.8%) | |||
** District 3: '''[[Vanessa Reed]]''' (unopposed) | |||
** District 4: '''[[Michelle Proctor]]''', 35 votes (52.2%), winner; [[Valerin Clark]], 27 votes (40.3%); [[Carol Openshaw]], 5 votes (7.5%) | |||
** District 5: '''[[Barbara Moore]]''' (unopposed) | |||
===[[Maytown]]=== | |||
* [[Mayor of | * [[Mayor of Maytown|Mayor]]: '''[[Deanna Roe]]''' (unopposed) | ||
* [[ | * [[Maytown City Council]]: | ||
** Place 1: '''[[Ashley Russell]]''' (unopposed) | |||
** Place 2: '''[[Christopher Russell]]''' (unopposed) | |||
** Place 3: '''[[Christopher Williams]]''' (unopposed) | |||
** Place 4: '''[[Lydia Ann Higgins]]''' (unopposed) | |||
** Place 5: '''[[Ramona Martin]]''' (unopposed) | |||
==[[Midfield]]== | ===[[Midfield]]=== | ||
*[[Mayor of Midfield | * [[Mayor of Midfield]]: '''[[Gary Richardson]]''' (incumbent), 357 votes (55.9%), winner; [[Reginald Wilson]], 237 votes (37.1%); [[Jimmie Robinson]], 45 votes (7.1%) | ||
*[[Midfield City | * [[Midfield City Council]]: | ||
**Place 1: uncontested | ** Place 1: uncontested | ||
**Place 2: [[James Reasor]] (incumbent), | ** Place 2: '''[[James Reasor]]''' (incumbent), 416 votes (66.3%), winner; [[David Beach]], 211 votes (33.7%) | ||
**Place 3: [[Wendy Merriweather]], | ** Place 3: '''[[Wendy Merriweather]]''', 429 votes (73.7%), winner; [[Vanessa Long-Lewis]], 153 votes (26.3%) | ||
**Place 4: [[Janice Anderson]] (incumbent), | ** Place 4: '''[[Janice Anderson]]''' (incumbent), 457 votes (72.5%), winner; [[Sharon O'Hara]], 173 votes (27.5%) | ||
**Place 5: uncontested | ** Place 5: uncontested | ||
==[[Morris]]== | ===[[Morris]]=== | ||
*[[Mayor of Morris | * [[Mayor of Morris]]: '''[[Joe Pylant]]''' (incumbent), 286 votes (76.3%), winner; [[Shawn Leslie]], 89 votes (23.7%) | ||
* [[Morris Town | * [[Morris Town Council]]: uncontested | ||
==[[Mountain Brook]]== | ===[[Mountain Brook]]=== | ||
* [[Mayor of Mountain Brook|Mayor]]: [[Stewart Welch]] (unopposed) | * [[Mayor of Mountain Brook|Mayor]]: '''[[Stewart Welch]]''' (unopposed) | ||
* [[Mountain Brook City Council|City Council]] | * [[Mountain Brook City Council|City Council]] | ||
** Place 2: [[ | ** Place 2: '''[[Gerald Gardner]]''', 1,619 votes (50.8%), winner; [[Phil Black]], 1,566 voters (49.2%) | ||
** Place 4: | ** Place 4: '''[[Virginia Smith]]''' (unopposed) | ||
==[[ | ===[[Pinson]]=== | ||
*[[Mayor of | *[[Mayor of Pinson]]: '''[[Joe Cochran|Richard "Joe" Cochran]]''', 431 votes (52.6%), winner; [[Hoyt Sanders]] (incumbent), 389 votes (47.4%) | ||
* [[Pinson City Council]]: | |||
* [[Pinson City | |||
** Place 1: uncontested | ** Place 1: uncontested | ||
** Place 2: | ** Place 2: uncontested | ||
** Place 3: uncontested | ** Place 3: uncontested | ||
** Place 4: uncontested | ** Place 4: uncontested | ||
** Place 5: | ** Place 5: '''[[Glenda Kirklin]]''' 537 votes (71.1%), winner; [[Chris Esquire]], 218 votes (28.9%) | ||
==[[Pleasant Grove]]== | ===[[Pleasant Grove]]=== | ||
Pleasant Grove's election for City Council members was conducted on a "cumulative" basis as part of a settlement in a lawsuit that alleged its previous "at-large" system disadvantaged Black candidates. In cumulative voting, each voter may distribute five votes for council among any combination of one or more candidates. The five candidates with the most cumulative votes are named the winners of the election. | Pleasant Grove's election for City Council members was conducted on a "cumulative" basis as part of a settlement in a lawsuit that alleged its previous "at-large" system disadvantaged Black candidates. In cumulative voting, each voter may distribute five votes for council among any combination of one or more candidates. The five candidates with the most cumulative votes are named the winners of the election. | ||
*[[Mayor of Pleasant Grove]]: [[Jerry Brasseale]] (incumbent); [[Robert Sellers]] | *[[Mayor of Pleasant Grove]]: '''[[Jerry Brasseale]]''' (incumbent), 1,142 votes (50.9%), winner; [[Robert Sellers]], 1,102 votes (49.1%) | ||
*[[Pleasant Grove City Council]]: | *[[Pleasant Grove City Council]]: | ||
** [[ | ** '''[[Yolanda Lawson]]''', 2,729 votes, winner | ||
** [[ | ** '''[[Philip Houston]]''', 2,124 votes, winner | ||
** '''[[Ken Hatfield]]''', 1,918 votes, winner | |||
** [[Ken Hatfield]] | ** '''[[K. D. Dunn]]''', 1,284 votes, winner | ||
** [[ | ** '''[[Ray Lassiter]]''', 704 votes, winner | ||
** [[LaTanya Dunham]], 695 votes | |||
** [[Victoria Hill]], 659 votes | |||
** [[Ray Lassiter]] | ** [[Troy Johnson]], 517 votes | ||
** [[ | ** [[Rose Armstrong]], 207 votes | ||
** | |||
** | |||
** | |||
==[[ | ===[[Tarrant]]=== | ||
*[[Mayor of | * [[Mayor of Tarrant]]: '''[[Wayman Newton]]''', 509 votes (66.3%), winner; [[Joe Posey]], 220 votes (28.6%), [[Berry Evans]], 39 votes (5.1%) | ||
*[[ | * [[Tarrant City Council]]: | ||
** | ** District 1: '''[[Veronica Freeman]]''', 77 votes (39.1%), 82 votes (61.7%) in runoff, winner; [[Cynthia Threatt]], 49 votes (24.9%), 51 votes (38.3%) in runoff; [[Loxcil Tuck]], 41 votes (20.8%); [[Tanyika Fields]], 30 votes (15.2%) | ||
** | ** District 2: '''[[Tracie Threadford]]''', 119 votes (64.7%), winner; [[Laura Horton]] (incumbent), 65 votes (35.3%) | ||
** | ** District 3: '''[[Cathy Anderson]]''', 55 votes (50.9%), winner; [[Douglas Howard]], 53 votes (49.1%) | ||
** | ** District 4: '''[[Deborah Matthews]]''', unopposed ([[Bill Renfrow]] withdrew) | ||
** | ** District 5: '''[[Tommy Bryant]]''', 87 votes (59.6%), winner; [[Jameka Wright]], 59 votes (40.4%) | ||
==[[Trussville]]== | ===[[Trafford]]=== | ||
* [[Mayor of Trussville | *[[Mayor of Trafford]]: '''[[Greg Rogers]]''' (unopposed) | ||
* [[Trussville City | *[[Trafford Town Council]]: | ||
** Place 1: [[Perry Cook]] (incumbent), [[Wendell Gibson]] | **Place 1: '''[[Angie Kiley]]''', 36 votes (58.1%), winner; [[Jordan Kiinstler]], 26 votes (41.9%) | ||
** Place 2: [[Alan Taylor]] (incumbent), [[Beckie Taunton]] | **Place 2: '''[[Ryan Reid]]''' (incumbent, unopposed) | ||
** Place 3: [[Jaime Anderson]], [[Randy Schlitz]] | **Place 3: '''[[Alan Camp]]''' (unopposed) | ||
** Place 4: [[Brian Plant]] (incumbent), [[ | **Place 4: '''[[Kim Hayes]]''' (unopposed) | ||
** Place | **Place 5: '''[[Phyllis Thomas]]''' (unopposed) | ||
===[[Trussville]]=== | |||
* [[Mayor of Trussville]]: '''[[Buddy Choat]]''' (incumbent, unopposed) | |||
* [[Trussville City Council]]: | |||
** Place 1: '''[[Perry Cook]]''' (incumbent), 2,331 votes (61.2%), winner; [[Wendell Gibson]], 1,475 votes (38.8%) | |||
** Place 2: '''[[Alan Taylor]]''' (incumbent) 2,594 votes (67.8%), winner; [[Beckie Taunton]], 1,231 votes (32.2%) | |||
** Place 3: '''[[Jaime Anderson]]''', 2,159 votes (55.6%), winner; [[Randy Schlitz]], 1,722 votes (44.4%) | |||
** Place 4: '''[[Ben Short (Trussville)|Ben Short]]''', 2,586 votes (67.0%), winner; [[Brian Plant]] (incumbent), 1,271 votes (33.0%) | |||
** Place 5: '''[[Lisa Bright]]''', 2,128 votes (55.0%), winner; [[Zach Steele]] (incumbent), 1,741 votes (45.0%) | |||
===[[Vestavia Hills]]=== | |||
* [[Mayor of Vestavia Hills]]: '''[[Ashley Curry]]''' (incumbent, unopposed) | |||
* [[Vestavia Hills City Council]]: | |||
** Place 1: uncontested | |||
** Place 2: uncontested | |||
** Place 3: '''[[Paul Head]]''' (incumbent), 1,080 votes (67.0%), winner; [[David Harwell]], 531 votes (33.0%) | |||
** Place 4: uncontested | |||
===[[Warrior]]=== | |||
* [[Mayor of | * [[Mayor of Warrior]]: '''[[Johnny Ragland]]''' (incumbent), 487 votes (73.5%), winner; [[Oscar Turner]], 176 votes (26.5%) | ||
*[[ | * [[Warrior City Council]]: | ||
**Place 1: [[ | ** District 1 | ||
**Place 2: [[ | *** Place 1: '''[[John Tanks]]''', 242 votes (58.0%), winner; [[Denis Jones]], 175 votes (42.0%) | ||
**Place 3: [[ | *** Place 2: '''[[Belva Hamilton]]''', 256 votes (61.8%), winner; [[Jamie Williams]], 158 votes (38.2%) | ||
*** | *** Place 3: '''[[Chuck Mosley]]''' (incumbent), 275 votes (64.6%), winner; [[Theodore Hines]], 149 votes (35.4%) | ||
**Place | ** District 2 | ||
*** Place 1: '''[[Todd Payne]]''', 169 votes (58.5%), winner; [[Keith Brannon]], 75 votes (26.0%); [[Dewey Ware]], 29 votes (10.0%), [[James Edwards]], 16 votes (5.5%) | |||
*** Place 2: uncontested | |||
==[[ | ===[[West Jefferson]]=== | ||
*[[Mayor of | * [[Mayor of West Jefferson]]: '''[[Charles Nix]]''' (incumbent), 99 votes (65.1%), winner; [[David Brasfield]], 53 votes (34.9%) | ||
*[[ | * [[West Jefferson Town Council]]: | ||
** | ** Seat 1: uncontested | ||
** Seat 2: '''[[Larry Rollins]]''' (incumbent), 92 votes (60.5%), winner; [[Cam Lowrance]], 60 votes (39.5%) | |||
** | ** Seat 3: uncontested | ||
** Seat 4: uncontested | |||
** | |||
** | |||
==References== | ==References== | ||
Line 242: | Line 256: | ||
* Newcombe, Grace (July 20, 2020) "Merrill: Absentee voting available for August municipal elections." ''Cullman Tribune'' | * Newcombe, Grace (July 20, 2020) "Merrill: Absentee voting available for August municipal elections." ''Cullman Tribune'' | ||
* Beahm, Anna (August 20, 2020) "Pleasant Grove’s all-white city government poise for change with next week’s election." {{BN}} | * Beahm, Anna (August 20, 2020) "Pleasant Grove’s all-white city government poise for change with next week’s election." {{BN}} | ||
* Stephens, Glenn (August 21, 2020) "[https://birminghamwatch.org/voters-28-jefferson-county-municipalities-choose-mayors-council-members-aug-25/ Voters in 28 Jefferson County Municipalities Choose Mayors, Council Members on Aug. 25]" ''[[BirminghamWatch]]'' | |||
* Johnson, Roy S. (August 27, 2020) "Johnson: History keeps knocking at Alabama’s doors, some cities finally answer." {{BN}} | |||
* "[https://birminghamwatch.org/mcclusky-wins-homewood-mayoral-runoff-penny-elected-fairfield-scott-center-point/ McClusky Wins Homewood Mayoral Runoff; Penny Elected in Fairfield, Scott in Center Point]" (October 6, 2020) ''[[BirminghamWatch]]'' | |||
==External links== | ==External links== | ||
* [http://www.alabamavoterguide.org/ Alabama Votes] website | * [http://www.alabamavoterguide.org/ Alabama Votes] website | ||
* [https://almonline.org/MunicipalElectionInformation.aspx Municipal Election Information] from the Alabama League of Municipalities | * [https://almonline.org/MunicipalElectionInformation.aspx Municipal Election Information] from the Alabama League of Municipalities | ||
* [https://birminghamwatch.org/jefferson-county-election-results/ Jefferson County Election Results] at [[BirminghamWatch]] | |||
[[Category:Jefferson County]] | [[Category:Jefferson County]] | ||
[[Category:Municipal elections|Jefferson County 2020]] | [[Category:Municipal elections|Jefferson County 2020]] | ||
[[Category:2020 events]] | [[Category:2020 events]] |
Latest revision as of 11:24, 7 October 2020
2020 Jefferson County municipal elections are scheduled to be held on August 25, 2020, with runoffs as needed held on October 6.
In April 2020 the executive committee of the Alabama League of Municipalities discussed whether to request that the Alabama State Legislature postpone municipal elections for a year due to the 2020 Coronavirus pandemic, tabling the matter until June. Alabama Secretary of State John Merrill issued guidance under the state's emergency declaration authorizing, "any qualified voter who determines it is impossible or unreasonable to vote at their polling place," to submit an absentee ballot for the municipal election by marking a box on the application reading, "I have a physical illness or infirmity which prevents my attendance at the polls." Absentee ballot applications must be accompanied by a photocopy of a state-issued identification. Absentee ballots themselves must be returned with a sworn affidavit, signed and witnessed by two other adults or by a notary public. They must be returned by the day prior to the election.
Elections
Adamsville
- Mayor of Adamsville: Pam Palmer (incumbent), 617 votes (55.4%), winner; Tammi Taylor, 396 votes (35.5%); Christopher James, 97 votes (8.7%); William England, 4 votes (0.4%)
- Adamsville City Council:
- District 1: Anthony Brooklere (incumbent) 112 votes (53.3%), winner; Eric Alexander, 98 votes (46.7%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Brighton
- Mayor of Brighton: Eddie Cooper, 240 votes (57.7%) winner; Bruce Taylor, 116 votes (27.9%); Tyrone Rudolph, 60 votes (14.4%)
- Brighton City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Rhonda Bean, 290 votes (70.2%) winner; Tasha Milligan, 123 votes (29.8%)
- Place 3: uncontested
- Place 4: Shawn Dalle Johnson, 216 votes (52.7%) winner; Andrea Mitchell, 194 votes (47.3%)
- Place 5: Lonnie Murry Sr 251 votes (60.3%) winner; Lester Milligan Jr, 165 votes (39.7%)
Center Point
- Mayor of Center Point: Bobby Scott, 324 votes (33.1%), 655 votes in runoff (62.4%), winner; Tom Henderson (incumbent), 341 votes (34.8%), 394 votes in runoff (37.6%); ; Frederick Burkes, 300 votes (30.1%); James Hurt, 14 votes (1.4%)
- Center Point City Council:
- Place 1: D. M. Collins, 709 votes (75.7%), winner; Melissa Howle, 228 votes (24.3%)
- Place 2: Glenn Williams, 497 votes (52.3%), winner; Linda Kennemur (incumbent), 453 votes (47.7%)
- Place 3: Tiffany Collins-Moore, 442 votes (46.1%), runoff; Roger Barlow (incumbent), 309 votes (32.3%), runoff; Matthew Ray, 164 votes (17.1%); Michael Marbury, 43 votes (4.5%)
- Place 4: Sharon Jones, 512 votes (55.1%), winner; James Howell (incumbent), 418 votes (45.0%)
- Place 5: Ebonee Hammond, 647 votes (67.3%), winner; Raymond Olan, 315 votes (32.7%)
Clay
- Mayor of Clay: Charles Webster, 706 votes (77.4%), winner; Gregory Wynne, 206 votes (22.6%)
- Clay City Council:
- Place 1: Becky Johnson, 551 votes (62.9%), winner; Lewayne Allen, 325 votes (37.1%)
- Place 2: Dean Kirkner (unopposed)
- Place 3: Ben Thackerson (unopposed)
- Place 4: Bo Johnson (incumbent, unopposed)
- Place 5: Dennis Locke (unopposed)
Fairfield
- Mayor of Fairfield: Eddie Penny (incumbent), 868 votes (43.9%), 952 votes in runoff (58.2%), winner; Michael K. Williams, 425 votes (21.5%), 683 votes in runoff (41.8%); Jeffery Rowser, 199 votes (10.1%); Cynthia Turner-McDowell, 133 votes (6.7%); Ed May II, 129 votes (6.5%); Frederick Scott, 120 votes (6.1%); Jennifer Craig, 102 votes (5.2%)
- Council:
- Council President: Herman Carnes Jr, 1,196 votes (63.6%), winner; John Hackett Jr, 685 votes (36.4%)
- District 1: uncontested
- District 2: Susan Jo "Rembert" Parks (incumbent), 89 votes (44.3%), 119 votes in runoff (63.6%), winner; Gloria Matthews, 58 votes (28.9%), 68 votes in runoff (36.4%); Wanda Shelby, 54 votes (26.9%)
- District 3: E. J. Foster, 115 votes (55.3%), winner; Kenya Newell, 93 votes (44.7%)
- District 4: Cedric Norman, 275 votes (62.2%), winner; Tasha Renae Luster, 167 votes (37.8%)
- District 5: Phyllis Oden-Jones, 311 votes (94.7%), winner; Wanda Stephen, 56 votes (15.3%)
- District 6: Robert Averhart, 302 votes (65.2%), winner; Willie Hardley (incumbent), 161 votes (34.8%)
Fultondale
- Mayor of Fultondale: Larry Holcomb, 983 votes (56.7%), winner; Jim Lowery (incumbent), 750 votes (43.3%)
- Fultondale City Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), 958 votes (57.2%), winner; Lynn Carlton, 716 votes (42.8%)
- Place 2: Kristi Jennings, 1,069 votes (63.3%), winner; Joe "Coach" Bolton (incumbent), 620 votes (36.7%)
- Place 3: Jimmie Lay, 1,174 votes (70.0%), winner; Terry Webster, 502 votes (30.0%)
- Place 4: Timothy McWilliams, 986 votes (58.1%), winner; Tommy Loden (incumbent), 712 votes (41.9%)
- Place 5: Billy Hughes, 1,100 votes (64.8%), winner; Darrell Bates, 598 votes (35.2%)
Gardendale
- Mayor of Gardendale: Stan Hogeland (incumbent, unopposed)
- Gardendale City Council:
- District 1: Bryan Knox, 187 votes (90.8%), winner; Gene Walker, 19 votes (9.2%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Graysville
- Mayor of Graysville: Julio Davis (incumbent, unopposed)
- Graysville City Council:
- District 1: uncontested
- District 2: Louella Kelley, 44 votes (62.0%), winner; James Armstrong (incumbent), 27 votes (38.0%)
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
- District 6: uncontested
Homewood
- Mayor of Homewood: Patrick McCluskey, 2,316 votes (43.0%), 2,277 votes (56.5%) in runoff, winner; Chris Lane, 1,592 votes (29.5%), 2099 votes (43.5%) in runoff; Scott McBrayer (incumbent), 1,484 votes (27.5%)
- Homewood City Council:
- Ward 1
- Place 1:
- Place 2: Melanie Geer, 425 votes (59.4%), winner; Britt Thames (incumbent), 291 votes (40.6%)
- Ward 2
- Place 1: Carlos Alemán, 635 votes (58.5%), winner; Sydney Simmons, 451 votes (41.5%)
- Place 2: Andrew Wolverton (incumbent), 445 votes (41.0%), 487 votes (53.0%) in runoff, winner; Celeste Bayles, 316 votes (29.1%), 432 votes (47.0%) in runoff; Beverly LeBoeuf, 180 votes (16.6%); Justin Limbaugh, 145 votes (13.4%)
- Ward 3
- Place 1: Nick Sims, 545 votes (43.6%), 649 votes (53.9%) in runoff, winner; Brady Wilson, 402 votes (32.1%), 556 votes (46.1%) in runoff; Walt Harris, 304 votes (24.3%)
- Place 2: Walter Jones (incumbent), 708 votes (57.6%), winner; Mark Quimby, 382 votes (31.1%); Frances Nance, 139 votes (11.3%)
- Ward 4
- Place 1: Barry Smith (incumbent), 780 votes (56.4%), winner; Kent Haines, 604 votes (43.6%)
- Place 2: Jalete Nelms 809 votes (59.3%), winner; Evan Bates, 556 votes (40.7%)
- Ward 5
- Place 1:
- Place 2: John Hardin, 490 votes (61.3%), winner; Jeff Foster, 303 votes (37.9%); Zachary Isbell, 6 votes (0.8%)
- Ward 1
Hoover
Hueytown
- Mayor of Hueytown: Steve Ware (incumbent, unopposed)
- Hueytwon City Council:
- District 1: Fran Zinnerman (incumbent), 227 votes (69.0%), winner; Don Nelson, 102 votes (31%)
- District 2: Michael Pickens, 1,060 votes (91.3%), winner; Mike Pugh, 66 votes (5.6%), Aaron Watkins, 57 votes (4.8%)
- District 3: Charles Hurliman (unopposed)
- District 4: Anthony Wright, 150 votes (61.5%), winner; George White, 94 votes (38.5%)
- District 5: Jay Jacks, 232 votes (57.3%), winner; Jack Humphries, 90 votes (22.2%); Raymond Roberson, 83 votes (20.5%)
Irondale
- Mayor of Irondale: James Stewart Jr, 1,464 votes (60.4%), winner; Charles Moore (incumbent), 959 votes (39.6%)
- Irondale City Council:
- District 1: John London (incumbent), 332 votes (55.4%), winner; Pete Crye, 161 votes (26.9%); Matt McLean, 106 votes (17.7%)
- District 2: David Spivey (incumbent, unopposed)
- District 3: Cindy Cuellar, 398 votes (51.0%), winner; Craig Sanderson, 166 votes (21.3%), Jackie Crandall, 147 votes (18.8%), Ron Bishop, 69 votes (8.8%)
- District 4: Robert Box, 124 votes (46.1%), runoff; Gregory Townsend, 94 votes (34.9%), runoff; Edward Harris Jr, 51 votes (19.0%)
- District 5: Bobby Joe Wilson (incumbent), 210 votes (56.3%), winner; Aaron Sims, 83 votes (22.3%); Anjanette Robinson, 80 votes (21.4%)
Kimberly
- Mayor of Kimberly: Bob Ellerbrock (incumbent), unopposed
- Kimberly City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: Kevin Powell, 149 votes (63.9%), winner; Robert Mashburn (incumbent), 84 votes (36.1%)
Leeds
- Mayor of Leeds: David Miller (incumbent), 1,052 votes (71.0%), winner; John Dawson, 429 votes (29.0%)
- Leeds City Council:
- District 1: Kenneth Washington (unopposed)
- District 2: Eric Turner (unopposed)
- District 3: Johnny Dutton, 315 votes (67.2%), winner; Sabrina Graves Rose, 114 votes (24.3%); Donell Lewis, 23 votes (4.9%); Sam Pezzillo, 17 votes (3.6%)
- District 4: Ryan Bell (unopposed)
- District 5: DeVoris Ragland-Pierce, 164 votes (52.4%), winner; Linda Stoltz Miller, 149 votes (47.6%)
Lipscomb
- Mayor of Lipscomb: Tonja Baldwin, 180 votes (66.9%), winner; Brenda Renz (incumbent), 66 votes (24.5%); Joe Snider, 23 votes (8.6%)
- Lipscomb City Council:
- District 1: Barry Reddick, 16 votes (44.4%), runoff; Lakenda Poellnitz, 15 votes (41.7%), runoff; Ivory Martin, 4 votes (11.1%); Debray Watson, 1 vote (2.7%)
- District 2: Christine Burrell, 41 votes (53.2%), winner; Robert Gaines, 36 votes (46.8%)
- District 3: Vanessa Reed (unopposed)
- District 4: Michelle Proctor, 35 votes (52.2%), winner; Valerin Clark, 27 votes (40.3%); Carol Openshaw, 5 votes (7.5%)
- District 5: Barbara Moore (unopposed)
Maytown
- Mayor: Deanna Roe (unopposed)
- Maytown City Council:
- Place 1: Ashley Russell (unopposed)
- Place 2: Christopher Russell (unopposed)
- Place 3: Christopher Williams (unopposed)
- Place 4: Lydia Ann Higgins (unopposed)
- Place 5: Ramona Martin (unopposed)
Midfield
- Mayor of Midfield: Gary Richardson (incumbent), 357 votes (55.9%), winner; Reginald Wilson, 237 votes (37.1%); Jimmie Robinson, 45 votes (7.1%)
- Midfield City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: James Reasor (incumbent), 416 votes (66.3%), winner; David Beach, 211 votes (33.7%)
- Place 3: Wendy Merriweather, 429 votes (73.7%), winner; Vanessa Long-Lewis, 153 votes (26.3%)
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), 457 votes (72.5%), winner; Sharon O'Hara, 173 votes (27.5%)
- Place 5: uncontested
Morris
- Mayor of Morris: Joe Pylant (incumbent), 286 votes (76.3%), winner; Shawn Leslie, 89 votes (23.7%)
- Morris Town Council: uncontested
Mountain Brook
- Mayor: Stewart Welch (unopposed)
- City Council
- Place 2: Gerald Gardner, 1,619 votes (50.8%), winner; Phil Black, 1,566 voters (49.2%)
- Place 4: Virginia Smith (unopposed)
Pinson
- Mayor of Pinson: Richard "Joe" Cochran, 431 votes (52.6%), winner; Hoyt Sanders (incumbent), 389 votes (47.4%)
- Pinson City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: Glenda Kirklin 537 votes (71.1%), winner; Chris Esquire, 218 votes (28.9%)
Pleasant Grove
Pleasant Grove's election for City Council members was conducted on a "cumulative" basis as part of a settlement in a lawsuit that alleged its previous "at-large" system disadvantaged Black candidates. In cumulative voting, each voter may distribute five votes for council among any combination of one or more candidates. The five candidates with the most cumulative votes are named the winners of the election.
- Mayor of Pleasant Grove: Jerry Brasseale (incumbent), 1,142 votes (50.9%), winner; Robert Sellers, 1,102 votes (49.1%)
- Pleasant Grove City Council:
- Yolanda Lawson, 2,729 votes, winner
- Philip Houston, 2,124 votes, winner
- Ken Hatfield, 1,918 votes, winner
- K. D. Dunn, 1,284 votes, winner
- Ray Lassiter, 704 votes, winner
- LaTanya Dunham, 695 votes
- Victoria Hill, 659 votes
- Troy Johnson, 517 votes
- Rose Armstrong, 207 votes
Tarrant
- Mayor of Tarrant: Wayman Newton, 509 votes (66.3%), winner; Joe Posey, 220 votes (28.6%), Berry Evans, 39 votes (5.1%)
- Tarrant City Council:
- District 1: Veronica Freeman, 77 votes (39.1%), 82 votes (61.7%) in runoff, winner; Cynthia Threatt, 49 votes (24.9%), 51 votes (38.3%) in runoff; Loxcil Tuck, 41 votes (20.8%); Tanyika Fields, 30 votes (15.2%)
- District 2: Tracie Threadford, 119 votes (64.7%), winner; Laura Horton (incumbent), 65 votes (35.3%)
- District 3: Cathy Anderson, 55 votes (50.9%), winner; Douglas Howard, 53 votes (49.1%)
- District 4: Deborah Matthews, unopposed (Bill Renfrow withdrew)
- District 5: Tommy Bryant, 87 votes (59.6%), winner; Jameka Wright, 59 votes (40.4%)
Trafford
- Mayor of Trafford: Greg Rogers (unopposed)
- Trafford Town Council:
- Place 1: Angie Kiley, 36 votes (58.1%), winner; Jordan Kiinstler, 26 votes (41.9%)
- Place 2: Ryan Reid (incumbent, unopposed)
- Place 3: Alan Camp (unopposed)
- Place 4: Kim Hayes (unopposed)
- Place 5: Phyllis Thomas (unopposed)
Trussville
- Mayor of Trussville: Buddy Choat (incumbent, unopposed)
- Trussville City Council:
- Place 1: Perry Cook (incumbent), 2,331 votes (61.2%), winner; Wendell Gibson, 1,475 votes (38.8%)
- Place 2: Alan Taylor (incumbent) 2,594 votes (67.8%), winner; Beckie Taunton, 1,231 votes (32.2%)
- Place 3: Jaime Anderson, 2,159 votes (55.6%), winner; Randy Schlitz, 1,722 votes (44.4%)
- Place 4: Ben Short, 2,586 votes (67.0%), winner; Brian Plant (incumbent), 1,271 votes (33.0%)
- Place 5: Lisa Bright, 2,128 votes (55.0%), winner; Zach Steele (incumbent), 1,741 votes (45.0%)
Vestavia Hills
- Mayor of Vestavia Hills: Ashley Curry (incumbent, unopposed)
- Vestavia Hills City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: Paul Head (incumbent), 1,080 votes (67.0%), winner; David Harwell, 531 votes (33.0%)
- Place 4: uncontested
Warrior
- Mayor of Warrior: Johnny Ragland (incumbent), 487 votes (73.5%), winner; Oscar Turner, 176 votes (26.5%)
- Warrior City Council:
- District 1
- Place 1: John Tanks, 242 votes (58.0%), winner; Denis Jones, 175 votes (42.0%)
- Place 2: Belva Hamilton, 256 votes (61.8%), winner; Jamie Williams, 158 votes (38.2%)
- Place 3: Chuck Mosley (incumbent), 275 votes (64.6%), winner; Theodore Hines, 149 votes (35.4%)
- District 2
- Place 1: Todd Payne, 169 votes (58.5%), winner; Keith Brannon, 75 votes (26.0%); Dewey Ware, 29 votes (10.0%), James Edwards, 16 votes (5.5%)
- Place 2: uncontested
- District 1
West Jefferson
- Mayor of West Jefferson: Charles Nix (incumbent), 99 votes (65.1%), winner; David Brasfield, 53 votes (34.9%)
- West Jefferson Town Council:
- Seat 1: uncontested
- Seat 2: Larry Rollins (incumbent), 92 votes (60.5%), winner; Cam Lowrance, 60 votes (39.5%)
- Seat 3: uncontested
- Seat 4: uncontested
References
- Cason, Mike (April 16, 2020) "League of Municipalities won’t seek postponement of August elections." The Birmingham News
- Newcombe, Grace (July 20, 2020) "Merrill: Absentee voting available for August municipal elections." Cullman Tribune
- Beahm, Anna (August 20, 2020) "Pleasant Grove’s all-white city government poise for change with next week’s election." The Birmingham News
- Stephens, Glenn (August 21, 2020) "Voters in 28 Jefferson County Municipalities Choose Mayors, Council Members on Aug. 25" BirminghamWatch
- Johnson, Roy S. (August 27, 2020) "Johnson: History keeps knocking at Alabama’s doors, some cities finally answer." The Birmingham News
- "McClusky Wins Homewood Mayoral Runoff; Penny Elected in Fairfield, Scott in Center Point" (October 6, 2020) BirminghamWatch
External links
- Alabama Votes website
- Municipal Election Information from the Alabama League of Municipalities
- Jefferson County Election Results at BirminghamWatch