2010 primary elections
Jump to navigation
Jump to search
The 2010 statewide primary election were comprised of the following ballots:
- The Democratic and Republican Party primaries on June 1, 2010, including referenda
- Democratic and Republican Party runoffs on July 13, 2010
Democratic primary
Federal offices
- United States Senator
- William G. Barnes: 154,167 votes (61%), winner
- Simone De Moore: 98,129 votes (39%)
- United States Representative, 3rd District
- Steve Segrest: unopposed
- United States Representative, 7th District
- Terri Sewell: 31,489 votes (37%), runoff
- Shelia Smoot: 24,376 votes (28%), runoff
- Earl Hilliard, Jr: 22,937 votes (27%)
- Martha Bozeman: 6,662 votes (8%)
Statewide offices
- Governor
- Ron Sparks: 199,558 votes (62.4%), winner
- Artur Davis: 120,050 votes (37.6%)
- Lieutenant Governor
- Jim Folsom, Jr (incumbent, unopposed)
- Attorney General
- James Anderson: 136,366 votes (49.7%), runoff
- Giles Perkins: 84,943 votes (31.0%), runoff
- Michel Nicrosi: 53,021 votes (19.3%)
- Commissioner of Agriculture
- Glen Zorn (unopposed)
- Public Service Commission, Place 1
- Jan Cook (incumbent, unopposed)
- Public Service Commission, Place 2
- Susan Parker (incumbent, unopposed)
- State Auditor
- Miranda Joseph (unopposed)
- State Treasurer
- Charley Grimsley: 151,894 votes (60.0%), winner
- Jeremy Sherer: 100,529 votes (40.0%)
- Secretary of State
- Scott Gilliland (unopposed)
- State Board of Education, Place 2
- Betty Letlow (unopposed)
- State Board of Education, Place 4
- State Board of Education, Place 6
- Kimberly Drake (unopposed)
- State Board of Education, Place 8
Countywide offices
- Jefferson County Commission, District 1
- Johnathan Austin: 3,061 votes (22%), runoff
- George Bowman: 2,823 votes (20%), runoff
- William A. Barnes: 1,910 votes (14%)
- Willie Hardley, Jr: 1,659 votes (12%)
- Orville Ifill: 934 votes (7%)
- Kamau Afrika: 689 votes (6%)
- Christopher Talley: 745 votes (5%)
- Michael R. Jordan: 716 votes (5%)
- Cyrondys Jackson: 672 votes (5%)
- Rodney Huntley: 359 votes (3%)
- Jefferson County Commission, District 2
- Sandra Little Brown: 4,987 votes (35%), runoff
- Gary Richardson: 4,216 votes (29%), runoff
- Steve Small: 2,857 votes (20%)
- Iva Williams III: 1,320 votes (9%)
- Willie Florence: 552 votes (4%)
- Michael Miller: 400 votes (3%)
- Jefferson County Commission, District 3
- Vivian Ford: 2,945 votes (48%), runoff
- Ron Yarbrough: 2,426 votes (39%), runoff
- Chuck Jaeger: 809 votes (13%)
- Jefferson County Commission, District 4
- Roy Wood (unopposed)
- Jefferson County Sheriff
- Willie Hill: 16,504 votes (40%), runoff
- Ron Blankenship: 15,987 votes (39%), runoff
- Wallace Anger: 8,798 votes (21%)
- Jefferson County District Attorney
- Theodore Lawson (unopposed)
- Jefferson County Board of Education, Place 5
- Jacqueline Smith (incumbent, unopposed)
Judgeships
- Supreme Court of Alabama, Place 1
- Rhonda Chambers (unopposed)
- Supreme Court of Alabama, Place 2
- Tom Edwards (unopposed)
- Supreme Court of Alabama, Place 3
- Mac Parsons (unopposed)
- Court of Civil Appeals
- Deborah Bell Paseur (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 2
- Laura Petro (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 3
- David Carpenter (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 4
- Helen Shores Lee (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 12
- Annetta Verin: 5,926 votes (48%), runoff
- Dan King III (incumbent): 3,845 votes (31%), runoff
- Pamela Cousins: 2,435 votes (20%)
- Jefferson County Circuit Court, Place 14
- Clyde Jones (incumbent): 18,493 votes (61%), winner
- Patricia Stephens: 12,032 votes (39%)
- Jefferson County Circuit Court, Place 17
- Kenya Marshall: 12,806 votes (42%), runoff
- Nikki Still (incumbent): 11,829 votes (29%), runoff
- Peter Davis: 5,600 votes (18%)
- Jefferson County Circuit Court, Place 19
- David Hodby (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 20
- Agnes Chappell: 16,199 votes (52%), winner
- Phillip Bahakel: 7,315 votes (25%)
- Gerri Robinson: 6,180 votes (20%)
- R. Leland Lee Lesley: 1,250 votes (4%)
- Jefferson County Circuit Court, Place 22
- Caryl Privett (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 23
- Carnella Greene-Norman: 12,167 votes (41%), runoff
- Denise Pomeroy: 11,696 votes (40%), runoff
- Alfred Newell: 5,556 votes (19%)
- Jefferson County Circuit Court, Place 24
- Stephen Wallace: 17,155 votes (58%), winner
- Amber Ladner: 12,305 votes (42%)
- Jefferson County Circuit Court, Place 25
- Eugene Verin (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 26
- Tommy Nall (unopposed)
- Jefferson County District Court, Place 4
- Sheldon Watkins (unopposed)
- Jefferson County District Court, Place 5
- Jack Lowther (unopposed)
- Jefferson County District Court, Place 7
- Bobby Bynon (unopposed)
- Jefferson County District Court, Place 10
- Lynniece Washington (unopposed)
- Jefferson County District Court, Place 11
- Eric Fancher (unopposed)
Other offices
- State Senator, Alabama Senate District 5
- Brett Wadsworth: 6,407 votes (72%), winner
- Bill Cleghorn: 2,431 votes (27%)
- State Senator, Alabama Senate District 17
- Tommy Hudson (unopposed)
- State Senator, Alabama Senate District 18
- Rodger Smitherman (incumbent): 7,715 votes (71%), winner
- Fred Horn: 3,082 votes (28%)
- State Senator, Alabama Senate District 9
- Priscilla Dunn (incumbent): 10,851 votes (84%), winner
- Nathan Reed: 2,036 votes (16%)
- State Senator, Alabama Senate District 20
- Linda Coleman (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 43
- Virginia Sweet (unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 45
- Charlene Cannon: 1,610 votes (86%), winner
- Larry Cate: 271 votes (14%)
- State Legislator, Alabama House District 52
- John Rogers (incumbent): 2,932 votes (69%), winner
- Frederick Alexander: 1,245 votes (31%)
- State Legislator, Alabama House District 53
- Demetrius Newton (incumbent): 2,377 votes (71%), winner
- Alann Johnson: 962 votes (29%)
- State Legislator, Alabama House District 54
- Patricia Todd (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 55
- Rod Scott (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 56
- Lawrence McAdory (incumbent): 2,349 votes (49%), runoff
- Claire Mitchell: 1,449 votes (30%), runoff
- Melanie Bouyer: 558 votes (12%)
- David Vance: 432 votes (9%)
- State Legislator, Alabama House District 57
- Merika Coleman (incumbent): 3,441 votes (68%), winner
- Fred Plump: 1,078 votes (21%)
- Carole Marks: 540 votes (11%)
- State Legislator, Alabama House District 58
- Oliver Robinson (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 59
- Mary Moore (incumbent): 2,100 votes (80%), winner
- Carl Davis: 511 votes (20%)
- State Legislator, Alabama House District 60
- Lee Lee Givan: 1,753 votes (38%), runoff
- John Hilliard: 1,370 votes (30%), runoff
- Ralph Mayes: 683 votes (15%)
- David Russell: 437 votes (9%)
- Sharon Lewis: 279 votes (8%)
- Jefferson County District Attorney, Bessemer Cut-Off
- Arthur Green (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court Clerk, Bessemer Cut-Off
- Benny Watson (unopposed)
Republican Primary
Federal offices
- United States Senator
- Richard Shelby (incumbent): 403,408 votes (84.4%), winner
- Clint Moser: 74,782 votes (15.6%)
- United States Representative, 3rd District
- Mike Rogers (incumbent, unopposed)
- United States Representative, 4th District
- Robert Aderholt (incumbent, unopposed))
- United States Representative, 6th District
- Spencer Bachus (incumbent): 80,687 votes (75.6%), winner
- Stan Cooke: 25,895 votes (24.4%)
- United States Representative, 7th District
- Don Chamberlain: 6,161 votes (37.6%), runoff
- Chris Salter: 4,823 votes (29.4%), runoff
- Michele Waller: 2,800 votes (17.1%)
- Carol Hendrickson: 2,607 votes (15.9%)
Statewide offices
- Governor
- Bradley Byrne: 137,093 votes (28.0%), runoff
- Robert Bentley: 123,321 votes (25.2%), runoff (pending recount)
- Tim James: 123,181 votes (25.1%), possible runoff (pending recount)
- Roy Moore: 94,425 votes (19.25%)
- Bill Johnson: 8,209 votes (1.7%)
- Charles Taylor: 2,585 votes (0.5%)
- James Potts: 1,525 votes (0.3%)
- Lieutenant Governor
- Kay Ivey: 254,174 votes (56.7%), winner
- Hank Erwin: 140,812 votes (31.4%)
- Gene Ponder: 53,510 votes (11.9%)
- Attorney General
- Luther Strange: 283,671 votes (60.2%), winner
- Troy King (incumbent): 187,792 votes (39.8%)
- Commissioner of Agriculture
- John McMillan: 149,504 votes (36.5%), runoff
- Dorman Grace: 144,111 votes (35.2%), runoff
- Dale Peterson: 115,763 votes (28.3%)
- Public Service Commission, Place 1
- Public Service Commission, Place 2
- State Auditor
- Samantha Shaw (incumbent, unopposed)
- State Treasurer
- Young Boozer III: 302,152 votes (64.9%)
- George Wallace, Jr: 163,598 votes (35.1%)
- Secretary of State
- Beth Chapman (incumbent, unopposed)
- State Board of Education, Place 2
- Betty Peters (incumbent, unopposed)
- State Board of Education, Place 4
- Tom Dooley (unopposed)
- State Board of Education, Place 6
- State Board of Education, Place 8
Countywide offices
- Jefferson County Commission, District 3
- Bobby Humphryes (incumbent): 6,777 votes (44.9%), runoff
- Jimmie Stephens: 4,735 votes (31.5%), runoff
- David Phillips: 1,370 votes (9.1%)
- Jay Miller: 1,171 votes (7.8%)
- Lisa Pack: 1,026 votes (6.8%)
- Jefferson County Commission, District 4
- Joe Knight: 5,083 votes (31.7%), runoff
- Ronnie Dixon: 3,461 votes (21.6%), runoff
- Wayne Taylor: 3,369 votes (21.0%)
- Jim Gunter: 3,205 votes (20.0%)
- Ed Henson: 903 votes (5.6%)
- Jefferson County Commission, District 5
- David Carrington: 12,686 votes (66.4%), winner
- Steve Duncan: 3,380 votes (17.7%)
- Jim Atkinson: 3,033 votes (15.9%)
- Jefferson County Sheriff
- Mike Hale (incumbent): 50,885 votes (86.9%), winner
- Jim Woodward: 7,699 votes (13.1%)
- Jefferson County District Attorney
- Brandon Falls (incumbent)
- Jefferson County Board of Education, Place 1
- Mike Grissom
- Jennifer Parsons (incumbent)
- Jefferson County Board of Education, Place 5
- Shelby County Sheriff
- Chris Curry (incumbent): 20,475 votes (82.7%), winner
- Ken Bailey: 4,277 votes (17.3%)
- Shelby County School Board, Place 1
- Jane Hampton
- David Nichols (incumbent)
- Shelby County School Board, Place 2
- Nicke Gaspers
- Anne Glass (incumbent)
- Aubrey Miller
- Shelby County Coroner
- Shelby County Superintendent of Education
Judgeships
- Supreme Court of Alabama, Place 1
- Supreme Court of Alabama, Place 2
- Mike Bolin (incumbent)
- Supreme Court of Alabama, Place 3
- James Houts
- Eric Johnston
- Tom Parker (incumbent)
- Court of Civil Appeals
- Tommy Bryan (incumbent)
- Court of Criminal Appeals
- Jim Main (incumbent)
- Jefferson County Circuit Court, Place 3
- Jefferson County Circuit Court, Place 4
- Jefferson County Circuit Court, Place 12
- Jefferson County Circuit Court, Place 20
- Jefferson County Circuit Court, Place 21
- Jefferson County Circuit Court, Place 23
- Jefferson County Circuit Court, Place 24
- Jefferson County District Court, Place 10
Other offices
- State Senator, Alabama Senate District 5
- State Senator, Alabama Senate District 14
- State Senator, Alabama Senate District 15
- Slade Blackwell
- Steve French (incumbent)
- State Senator, Alabama Senate District 16
- Jabo Waggoner (incumbent)
- State Senator, Alabama Senate District 17
- Scott Beason (incumbent)
- Jim Murphree
- State Legislator, Alabama House District 15
- Allen Farley
- Pat Moore (incumbent)
- State Legislator, Alabama House District 41
- Stephen Bryant
- Mike Hill (incumbent)
- State Legislator, Alabama House District 43
- Mary Sue McClurkin (incumbent)
- Brittany Tate
- State Legislator, Alabama House District 44
- Arthur Payne (incumbent)
- State Legislator, Alabama House District 45
- Owen Drake (incumbent)
- State Legislator, Alabama House District 46
- Paul DeMarco (incumbent)
- State Legislator, Alabama House District 47
- Jack Williams (incumbent)
- State Legislator, Alabama House District 48
- Greg Canfield (incumbent)
- State Legislator, Alabama House District 51
- Allen Treadaway (incumbent)
- Jefferson County Circuit Court Clerk, Bessemer Cut-Off
Referenda on constitutional amendment
Special election for Jefferson County Commission District 1
A special election was held to fill the vacant seat left by William Bell when he became Mayor of Birmingham. A runoff was held on June 22 with the winner taking office immediately. Many of the candidates also appear on the ballot for the full four-year term to be decided in the 2010 general election on November 2:
- George Bowman (D): 3,046 votes (21%), runoff
- Johnathan Austin (D): 2,802 votes (20%), runoff
- William A. Barnes (D): 1,678 votes (12%)
- Willie Hardley, Jr (D): 1,597 votes (11%)
- Orville Ifill (D): 950 votes (7%)
- Christopher Talley (D) 823 votes (6%)
- Kamau Afrika (D): 821 votes (6%)
- Michael R. Jordan (D): 653 votes (5%)
- Cyrondys Jackson (D): 618 votes (4%)
- Margie George (R): 578 votes (4%)
- Rodney Huntley (D): 357 votes (2%)
- Greg Stanley (I): 147 votes (1%)
- John Carter (R): 122 votes (1%)
- Eric Lathan (R): 98 votes (1%)
References
- Wright, Barnett (May 16, 2010) "Campaign 2010: 14 candidates seek Jefferson County Commission's District 1 seat." Birmingham News
External links
- Election information at sos.state.al.us