2012 Jefferson County municipal elections: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
(19 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 4: | Line 4: | ||
==[[Adamsville]]== | ==[[Adamsville]]== | ||
*[[Mayor of Adamsville|Mayor]]: Pam Palmer (incumbent), 731 votes (74%, winner); [[Yolance Owens]], 253 votes (26%) | *[[Mayor of Adamsville|Mayor]]: [[Pam Palmer]] (incumbent), 731 votes (74%, winner); [[Yolance Owens]], 253 votes (26%) | ||
*[[Adamsville City Council|Council]]: | *[[Adamsville City Council|Council]]: | ||
**Ward 1: uncontested | **Ward 1: uncontested | ||
Line 13: | Line 13: | ||
==[[Brighton]]== | ==[[Brighton]]== | ||
*[[Mayor of Brighton|Mayor]]: [[ | *[[Mayor of Brighton|Mayor]]: [[Barbara Watkins]], 179 votes (31%), 325 votes (53%) in runoff, winner; [[Eddie Cooper]], 224 votes (39%) 294 votes (47%) in runoff; [[Tom Henderson (Brighton city councilor)|Tom Henderson]], 175 votes (30%) | ||
*[[Brighton City Council|Council]]: | *[[Brighton City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[Joseph Edwards]] (incumbent), 361 votes (65%, winner); [[Terry Anderson]], 193 votes (35%) | **Place 1: [[Joseph Edwards]] (incumbent), 361 votes (65%, winner); [[Terry Anderson]], 193 votes (35%) | ||
**Place 2: [[Rhonda Bean]] 383 votes (68%, winner), [[Angela Brickie]], 179 votes (32%) | **Place 2: [[Rhonda Bean]] 383 votes (68%, winner), [[Angela Brickie]], 179 votes (32%) | ||
**Place 3: [[Annie Woods]], 250 votes (44%, runoff | **Place 3: [[Annie Woods]], 250 votes (44%), 417 votes (68%) in runoff, winner; [[Devona McMullin]], 220 votes (39%), 195 votes (32%) in runoff; [[Kiesha Winston]], 95 votes (17%) | ||
**Place 4: [[Landy Warren]], 293 votes (52%, winner); [[Jerome McMullin]], 275 votes (48%) | **Place 4: [[Landy Warren]], 293 votes (52%, winner); [[Jerome McMullin]], 275 votes (48%) | ||
**Place 5: [[Lonnie Murry]] (incumbent), 288 votes (51%, winner); [[Bruce Taylor]], 183 votes (32%); [[Angelo Hinkle]], 93 votes (16%) | **Place 5: [[Lonnie Murry]] (incumbent), 288 votes (51%, winner); [[Bruce Taylor]], 183 votes (32%); [[Angelo Hinkle]], 93 votes (16%) | ||
Line 28: | Line 28: | ||
**Place 3: [[Roger A. Barlow]] (incumbent), 350 votes (52%, winner); [[Bill Harvison]], 318 votes (48%) | **Place 3: [[Roger A. Barlow]] (incumbent), 350 votes (52%, winner); [[Bill Harvison]], 318 votes (48%) | ||
**Place 4: [[Raymond Olan]] (incumbent), unopposed | **Place 4: [[Raymond Olan]] (incumbent), unopposed | ||
**Place 5: [[Terry Leesburg]] (incumbent), 331 votes (50%, runoff | **Place 5: [[Terry Leesburg]] (incumbent), 331 votes (50%), 177 votes (58%) in runoff, winner; [[Jon Griswold]], 275 votes (41%), 130 votes (42%) in runoff; [[Robert Cosper]], 60 votes (9%) | ||
==[[Clay]]== | ==[[Clay]]== | ||
Line 49: | Line 49: | ||
==[[Fairfield]]== | ==[[Fairfield]]== | ||
* [[Mayor of Fairfield|Mayor]]: [[Kenneth Coachman]] (incumbent), 756 votes (40% | * [[Mayor of Fairfield|Mayor]]: [[Kenneth Coachman]] (incumbent), 756 votes (40%) 989 votes (51%) in runoff; [[Fredrick Scott]], 656 votes (35%) 954 votes (49%) in runoff; [[Omar Young]], 471 votes (25%) | ||
*[[Fairfield City Council|Council]]: | *[[Fairfield City Council|Council]]: | ||
**Council President: [[Darnell Gardner|Darnell "Shank" Gardner]] , 949 votes (53%, winner); [[Marion Moore Evans]], 830 votes (47%) | **Council President: [[Darnell Gardner|Darnell "Shank" Gardner]] , 949 votes (53%, winner); [[Marion Moore Evans]], 830 votes (47%) | ||
**District 1: [[James Reasor|James "Bubba" Reasor]], 148 votes (41%, | **District 1: [[James Reasor|James "Bubba" Reasor]], 148 votes (41%) 206 votes (52%) in runoff, winner; [[Garry Brandy|Garry "Sarge" Brandy]], 135 votes (37%), 187 votes (48%) in runoff; [[Marvin Rogers]], 80 votes (22%) | ||
**District 2: [[Primus Mack]] (incumbent), unopposed | **District 2: [[Primus Mack]] (incumbent), unopposed | ||
**District 3: [[Harry C. Lee, Jr]], 161 votes (60%, winner); [[William Murray|William "Hat" Murray]] (incumbent), 109 votes (40%) | **District 3: [[Harry C. Lee, Jr]], 161 votes (60%, winner); [[William Murray|William "Hat" Murray]] (incumbent), 109 votes (40%) | ||
Line 64: | Line 64: | ||
** Place 1: [[Joshua Bryant]] (incumbent), 905 votes (55%, winner); [[Shane Cochran]], 444 votes (27%); [[Matthew Weber]], 285 votes (17%) | ** Place 1: [[Joshua Bryant]] (incumbent), 905 votes (55%, winner); [[Shane Cochran]], 444 votes (27%); [[Matthew Weber]], 285 votes (17%) | ||
** Place 2: [[Joe Bolton]] (incumbent), uncontested | ** Place 2: [[Joe Bolton]] (incumbent), uncontested | ||
** Place 3: [[Darrell Hubbert]] (incumbent), 721 votes (42%, runoff | ** Place 3: [[Darrell Hubbert]] (incumbent), 721 votes (42%), 588 votes (53%) in runoff, winner; [[Jimmie Lay]], 660 votes (39%), 524 votes (47%) in runoff; [[Mike Snow]], 334 votes (19%) | ||
** Place 4: [[Tommy Loden]] (incumbent), uncontested | ** Place 4: [[Tommy Loden]] (incumbent), uncontested | ||
** Place 5: [[Greg Morris]], 447 votes (26%, runoff | ** Place 5: [[Greg Morris]], 447 votes (26%), 560 votes (51%) in runoff, winner; [[Tip Blizard]], 408 votes (24%), 540 votes (49%) in runoff; [[Theresa Leipert]], 366 votes (21%); [[Jeffrey Robinson]], 344 votes (20%); [[Walter Tibbs]], 143 votes (8%) | ||
==[[Gardendale]]== | ==[[Gardendale]]== | ||
*[[Mayor of Gardendale|Mayor]]: [[Othell Phillips]] (incumbent), 1,741 votes (63%, winner); [[William Flippo]], 1,046 votes (37%) | *[[Mayor of Gardendale|Mayor]]: [[Othell Phillips]] (incumbent), 1,741 votes (63%, winner); [[William Flippo]], 1,046 votes (37%) | ||
*[[Gardendale City Council|Council]]: | *[[Gardendale City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[Allen Jenkins]], 298 votes (47%, runoff | **District 1: [[Allen Jenkins]], 298 votes (47%), 315 votes (55%) in runoff, winner; [[Peggy Tumlin]] (incumbent), 294 votes (47%), 259 votes (45%) in runoff; [[Karen Dunn]], 39 votes (6%) | ||
**District 2: [[Blake Guinn]], 301 votes (51%, winner); [[J. Gary Morris]] (incumbent), 291 votes (49%) | **District 2: [[Blake Guinn]], 301 votes (51%, winner); [[J. Gary Morris]] (incumbent), 291 votes (49%) | ||
**District 3: [[Alvin Currington]], 404 votes (62%, winner); [[John Parker, Sr]], 253 votes (38%) | **District 3: [[Alvin Currington]], 404 votes (62%, winner); [[John Parker, Sr]], 253 votes (38%) | ||
Line 78: | Line 78: | ||
==[[Graysville]]== | ==[[Graysville]]== | ||
*[[Mayor of Graysville|Mayor]]: [[ | *[[Mayor of Graysville|Mayor]]: [[Mary Sue Morgan]], 465 votes (75%, winner); [[Jeff Wesley]], 151 votes (24%), [[William Lassetter]], 7 votes (1%) | ||
*[[Graysville City Council|Council]]: | *[[Graysville City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[Dorothy Hawthorne]], unopposed | **District 1: [[Dorothy Hawthorne]], unopposed | ||
**District 2: [[Louella Kelley]] (incumbent), | **District 2: [[James Armstrong (Graysville)|James Armstrong]], 54 votes (57%, winner); [[Louella Kelley]] (incumbent), 41 votes (43%) | ||
**District 3: [[Betty Cash]], [[Lisa McGough]] | **District 3: [[Betty Cash]], 89 votes (61%, winner); [[Lisa McGough]], 57 votes (39%) | ||
**District 4: [[George Helms]], unopposed | **District 4: [[George Helms]], unopposed | ||
**District 5: [[Bill Billits]], [[Clark Julio Davis]] | **District 5: [[Bill Billits]], 138 votes (86%, winner); [[Clark Julio Davis]], 23 votes (14%) | ||
**District 6: [[Rosie Fellner-Thomas]], | **District 6: [[Chris Shaw]], 37 votes (62%, winner); [[Rosie Fellner-Thomas]], 23 votes (38%) | ||
==[[Homewood]]== | ==[[Homewood]]== | ||
*[[Mayor of Homewood|Mayor]]: [[Scott McBrayer]] (incumbent), unopposed | *[[Mayor of Homewood|Mayor]]: [[Scott McBrayer]] (incumbent), unopposed | ||
*[[Homewood City Council|Council]]: | *[[Homewood City Council|Council]]: | ||
**President: [[ | **President: [[Bruce Limbaugh]], 1,601 votes, winner; [[Jackie Langlow]], 1,207 votes | ||
**Ward 1 | **Ward 1 | ||
***Place 1: [[Marcus Huskey]] (incumbent), | ***Place 1: [[Michael Hallman]], 262 votes, winner; [[Marcus Huskey]] (incumbent), 191 votes | ||
***Place 2: [[Britt Thames]], [[Danielle Benfield]], [[Thomas Hamner Jr]] | ***Place 2: [[Britt Thames]], 236 votes, 206 votes (58%) in runoff, winner; [[Danielle Benfield]], 134 votes, 148 votes (42%) in runoff; [[Thomas Hamner Jr]], 134 votes | ||
**Ward 2 | **Ward 2 | ||
***Place 1: [[Fred Hawkins]] (incumbent), [[Bernard Mays Jr]] | ***Place 1: [[Fred Hawkins]] (incumbent), 410 votes, winner; [[Bernard Mays Jr]], 128 votes | ||
***Place 2: [[Vance Moody]] (incumbent), unopposed | ***Place 2: [[Vance Moody]] (incumbent), unopposed | ||
**Ward 3 | **Ward 3 | ||
Line 101: | Line 101: | ||
***Place 2: [[Walter Jones]] (incumbent), [[Fred Azbik]] | ***Place 2: [[Walter Jones]] (incumbent), [[Fred Azbik]] | ||
**Ward 4 | **Ward 4 | ||
***Place 1: [[Jenifer Champ Wallis]], [[Billy Beers]] | ***Place 1: [[Jenifer Champ Wallis]], 431 votes, winner; [[Billy Beers]], 399 votes | ||
***Place 2: [[Heather Reid]], [[Joe Stephens]] | ***Place 2: [[Heather Reid]], 440 votes, winner; [[Joe Stephens]], 382 votes | ||
**Ward 5 | **Ward 5 | ||
***Place 1: [[Richard Laws]], unopposed | ***Place 1: [[Richard Laws]], unopposed | ||
Line 111: | Line 111: | ||
*[[Hoover City Council|Council]]: | *[[Hoover City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[Trey Lott]] (incumbent), 4,576 votes (89%, winner); [[DeMarcus Hill]], 567 votes (11%) | **Place 1: [[Trey Lott]] (incumbent), 4,576 votes (89%, winner); [[DeMarcus Hill]], 567 votes (11%) | ||
**Place 2: [[Gene Smith]] (incumbent), unopposed | **Place 2: [[Gene Smith III]] (incumbent), unopposed | ||
**Place 3: [[John Lyda]], 3,548 votes (67%, winner); [[Mari Morrison]] (incumbent), 1,715 votes (33%) | **Place 3: [[John Lyda]], 3,548 votes (67%, winner); [[Mari Morrison]] (incumbent), 1,715 votes (33%) | ||
**Place 4: [[John T. Natter]] (incumbent), unopposed | **Place 4: [[John T. Natter]] (incumbent), unopposed | ||
Line 128: | Line 128: | ||
==[[Irondale]]== | ==[[Irondale]]== | ||
*[[Mayor of Irondale|Mayor]]: [[ | *[[Mayor of Irondale|Mayor]]: [[Tommy Joe Alexander]] (incumbent), 506 votes (28%), 1,071 votes (50.5%) in runoff, winner; [[James Stewart Jr]], 520 votes (29%) 1,050 votes (49.5%) in runoff; [[Charles Moore]], 467 votes (26%); [[Christopher Crews]], 317 votes (18%) | ||
*[[Irondale City Council|Council]]: | *[[Irondale City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[John London]], 186 votes (42%, | **District 1: [[John London]], 186 votes (42%) 318 votes (57%) in runoff, winner; [[Keith Andrews]], 152 votes (34%), 241 votes (43%) in runoff; [[Bill Glazier]], 56 votes (13%); [[John Schoen]], 54 votes (12%) | ||
**District 2: [[Donna Pike]], 213 votes (58%, winner); [[Bob Saunders]] (incumbent), 152 votes (42%) | **District 2: [[Donna Pike]], 213 votes (58%, winner); [[Bob Saunders]] (incumbent), 152 votes (42%) | ||
**District 3: [[Craig Sanderson]] (incumbent), unopposed | **District 3: [[Craig Sanderson]] (incumbent), unopposed | ||
Line 148: | Line 148: | ||
==[[Leeds]]== | ==[[Leeds]]== | ||
* [[Mayor of Leeds|Mayor]]: [[David Miller]], 927 votes (38%, runoff | * [[Mayor of Leeds|Mayor]]: [[David Miller]], 927 votes (38%), 1,662 votes (66%) in runoff, winner; [[Eric Patterson]] (incumbent), 611 votes (25%), 847 votes (34%) in runoff; [[Jim Atkinson]], 492 votes (20%); [[Johnny Kile]], 399 votes (16%) | ||
*[[Leeds City Council|Council]]: | *[[Leeds City Council|Council]]: | ||
** District 1: [[Kenneth Washington]] (incumbent), 231 votes (69%, winner); [[Toney Abernathy]], 104 votes (31%) | ** District 1: [[Kenneth Washington]] (incumbent), 231 votes (69%, winner); [[Toney Abernathy]], 104 votes (31%) | ||
** District 2: [[Eric Turner]], 341 votes (56%, winner); [[Ross Bartee]] (incumbent), 273 votes (44%) | ** District 2: [[Eric Turner]], 341 votes (56%, winner); [[Ross Bartee]] (incumbent), 273 votes (44%) | ||
** District 3: [[Johnny Dutton]], 363 votes (58%, winner); [[Susan Webb Carswell]] (incumbent), 263 votes (42%) | ** District 3: [[Johnny Dutton]], 363 votes (58%, winner); [[Susan Webb Carswell]] (incumbent), 263 votes (42%) | ||
** District 4: [[ | ** District 4: [[Craig Wadsworth]], 154 votes (36%,) 303 votes (64%) in runoff, winner; [[Kelly Washburn]], 156 votes (36%), 172 votes (36%) in runoff; [[Charlotte Earnest]] (incumbent), 118 votes (28%) | ||
** District 5: [[Devoris Ragland]], 179 votes (46%); [[Jack Courson]], 123 votes (32%); [[Dallas White]], 51 votes (13%); [[Gerald Clayton]], 17 votes (4%); [[David Crabb]], 16 votes (4%) | ** District 5: [[Devoris Ragland]], 179 votes (46%), 266 votes (60%) in runoff, winner; [[Jack Courson]], 123 votes (32%), 182 votes (41%) in runoff; [[Dallas White]], 51 votes (13%); [[Gerald Clayton]], 17 votes (4%); [[David Crabb]], 16 votes (4%) | ||
==[[Lipscomb]]== | ==[[Lipscomb]]== | ||
* [[Mayor of Lipscomb|Mayor]]: | * [[Mayor of Lipscomb|Mayor]]: [[Lance McDade]] | ||
*[[Lipscomb City Council|Council]]: | *[[Lipscomb City Council|Council]]: [[Benny Ragland]], [[Geraldine Hotzel]], [[Brenda Renz]] and [[Carolyn McCoy]] | ||
==[[Midfield]]== | ==[[Midfield]]== | ||
Line 210: | Line 205: | ||
** Place 1: [[Dawn Tanner]] (incumbent), uncontested | ** Place 1: [[Dawn Tanner]] (incumbent), uncontested | ||
** Place 2: [[Joe Cochran]] (incumbent), uncontested | ** Place 2: [[Joe Cochran]] (incumbent), uncontested | ||
** Place 3: [[Robbie Roberts]], 357 votes (49%, runoff | ** Place 3: [[Robbie Roberts]], 357 votes (49%), 175 votes (57%) in runoff, winner; [[Jeff Walden]], 223 votes (31%), 130 votes (43%) in runoff; [[Cathie Leslie]], 145 votes (20%) | ||
** Place 4: [[John Churchwell]] (incumbent), uncontested | ** Place 4: [[John Churchwell]] (incumbent), uncontested | ||
** Place 5: [[Joy McCain]], uncontested | ** Place 5: [[Joy McCain]], uncontested | ||
Line 224: | Line 219: | ||
==[[Tarrant]]== | ==[[Tarrant]]== | ||
*[[Mayor of Tarrant|Mayor]]: [[Loxcil Tuck]] (incumbent); [[Joe Matthews]] | *[[Mayor of Tarrant|Mayor]]: [[Loxcil Tuck]] (incumbent); 304 votes (42%), 382 votes in runoff, winner; [[Joe Matthews]], 267 votes (37%) 365 votes in runoff; [[Michael Miller]], 146 votes (20%) | ||
*[[Tarrant City Council|Council]]: | *[[Tarrant City Council|Council]]: | ||
**District 1: | **District 1: [[Betty Middlebrooks]], 119 votes (76%, winner); [[Annette Dunner]] (incumbent), 38 votes (24%) | ||
**District 2: | **District 2: [[Laura Horton]] (incumbent), 78 votes (43%), 104 votes in runoff, winner; [[Alvin Samples, Jr]], 66 votes (36%), 84 votes in runoff; [[Otis Bragg]], 39 votes (21%) | ||
**District 3: | **District 3: uncontested | ||
**District 4: | **District 4: [[Deborah Matthews]], 61 votes (56%, winner); [[George Parker]], 47 votes (44%) | ||
**District 5: | **District 5: [[Tommy Bryant]] (incumbent), 72 votes (55%, winner); [[John Michael Smith]], 59 votes (45%) | ||
==[[Trafford]]== | ==[[Trafford]]== | ||
*[[Mayor of Trafford|Mayor]]: [[ | *[[Mayor of Trafford|Mayor]]: [[Clint Daniels]], 53 votes (33%), 115 votes (64%) in runoff, winner; [[Robert Niblet]] (incumbent), 66 votes (40%), 65 votes (46%) in runoff; [[Terry Little]], 44 votes (27%) | ||
*[[Trafford Town Council|Council]]: | *[[Trafford Town Council|Council]]: | ||
**Place 1: uncontested | **Place 1: uncontested | ||
Line 253: | Line 248: | ||
* [[Mayor of Vestavia Hills|Mayor]]: [[Butch Zaragoza]] (incumbent), unopposed | * [[Mayor of Vestavia Hills|Mayor]]: [[Butch Zaragoza]] (incumbent), unopposed | ||
*[[Vestavia Hills City Council|Council]]: | *[[Vestavia Hills City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[John Henley]], 1,300 votes (66%, winner); [[David Skinner]], 446 votes (22%); [[Deloye Burrell]], 242 votes (12%) | **Place 1: [[John Henley III|John Henley]], 1,300 votes (66%, winner); [[David Skinner]], 446 votes (22%); [[Deloye Burrell]], 242 votes (12%) | ||
**Place 2: [[Jim Sharp]] (incumbent), unopposed | **Place 2: [[Jim Sharp]] (incumbent), unopposed | ||
**Place 3: [[Steve Ammons]] (incumbent), unopposed | **Place 3: [[Steve Ammons]] (incumbent), unopposed | ||
Line 273: | Line 268: | ||
[[Category:Jefferson County]] | [[Category:Jefferson County]] | ||
[[Category:Municipal elections]] | [[Category:Municipal elections|Jefferson County 2012]] | ||
[[Category:2012 events]] | [[Category:2012 events]] |
Latest revision as of 11:47, 19 June 2023
2012 Jefferson County municipal elections were held August 28, 2012.
The following were the contests in cities and towns in Jefferson County. See 2012 municipal elections for contests in other counties.
Adamsville
- Mayor: Pam Palmer (incumbent), 731 votes (74%, winner); Yolance Owens, 253 votes (26%)
- Council:
- Ward 1: uncontested
- Ward 2: uncontested
- Ward 3: Glenn Minyard (incumbent), 147 votes (68%, winner); Loretta Herring, 68 votes (32%)
- Ward 4: Ron Mosley (incumbent), 99 votes (53%, winner); Timothy Buckelew, 87 votes (47%)
- Ward 5: uncontested
Brighton
- Mayor: Barbara Watkins, 179 votes (31%), 325 votes (53%) in runoff, winner; Eddie Cooper, 224 votes (39%) 294 votes (47%) in runoff; Tom Henderson, 175 votes (30%)
- Council:
- Place 1: Joseph Edwards (incumbent), 361 votes (65%, winner); Terry Anderson, 193 votes (35%)
- Place 2: Rhonda Bean 383 votes (68%, winner), Angela Brickie, 179 votes (32%)
- Place 3: Annie Woods, 250 votes (44%), 417 votes (68%) in runoff, winner; Devona McMullin, 220 votes (39%), 195 votes (32%) in runoff; Kiesha Winston, 95 votes (17%)
- Place 4: Landy Warren, 293 votes (52%, winner); Jerome McMullin, 275 votes (48%)
- Place 5: Lonnie Murry (incumbent), 288 votes (51%, winner); Bruce Taylor, 183 votes (32%); Angelo Hinkle, 93 votes (16%)
Center Point
- Mayor: Tom Henderson (incumbent), unopposed
- Council:
- Place 1: Danny King (incumbent), unopposed
- Place 2: Linda C. Kennemur (incumbent), 413 votes (62%, winner); Jason Putman, 249 votes (38%)
- Place 3: Roger A. Barlow (incumbent), 350 votes (52%, winner); Bill Harvison, 318 votes (48%)
- Place 4: Raymond Olan (incumbent), unopposed
- Place 5: Terry Leesburg (incumbent), 331 votes (50%), 177 votes (58%) in runoff, winner; Jon Griswold, 275 votes (41%), 130 votes (42%) in runoff; Robert Cosper, 60 votes (9%)
Clay
- Mayor: Charles Webster, 855 votes (61%, winner); Ed McGuffie (incumbent), 544 votes (39%)
- Council:
- Place 1: Becky Johnson (incumbent), 1,056 votes (80%, winner); Albert Neny, 264 votes (20%)
- Place 2: Kevin Small (incumbent), unopposed
- Place 3: Ben Thackerson, 866 votes (65%, winner); Carol Foster, 458 votes (35%)
- Place 4: Mark Halstead, unopposed
- Place 5: Ricky Baker, 667 votes (50%, winner); Jackie Hambrick (incumbent), 490 votes (37%); Cindy Goodwin 184 votes (14%)
County Line
- Mayor: Buddy Self, 80 votes (60%, winner); Herman Mulvehill, 54 votes (40%)
- County Line City Council
- Place 1: Myrtle Van Kleeck, 84 votes (63%, winner); Dennis Finch (incumbent), 50 votes (37%)
- Place 2: Eugene Kiley, 60 votes (60%, winner); Bret Huffstutler (incumbent), 53 votes (40%)
- Place 3: Brenda Thomas Lowe, 84 votes (63%, winner); Pam Sitton (incumbent), 50 votes (37%)
- Place 4: Floyd Philpot, 83 votes (61%, winner); Norma Holzhauer (incumbent), 52 votes (39%)
- Place 5: Steve Brewer, 83 votes (62%, winner); Tenson Calvert, 51 votes (38%)
Fairfield
- Mayor: Kenneth Coachman (incumbent), 756 votes (40%) 989 votes (51%) in runoff; Fredrick Scott, 656 votes (35%) 954 votes (49%) in runoff; Omar Young, 471 votes (25%)
- Council:
- Council President: Darnell "Shank" Gardner , 949 votes (53%, winner); Marion Moore Evans, 830 votes (47%)
- District 1: James "Bubba" Reasor, 148 votes (41%) 206 votes (52%) in runoff, winner; Garry "Sarge" Brandy, 135 votes (37%), 187 votes (48%) in runoff; Marvin Rogers, 80 votes (22%)
- District 2: Primus Mack (incumbent), unopposed
- District 3: Harry C. Lee, Jr, 161 votes (60%, winner); William "Hat" Murray (incumbent), 109 votes (40%)
- District 4: Paralee Britt, unopposed
- District 5: Jerry Yarbrough (incumbent), unopposed
- District 6: Willie Hardley, 223 votes (57%, winner); Ves Marable (incumbent), 167 votes (43%)
Fultondale
- Mayor: Jim Lowery (incumbent), 1,158 votes (67%, winner); John Douglas, 577 votes (33%)
- Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), 905 votes (55%, winner); Shane Cochran, 444 votes (27%); Matthew Weber, 285 votes (17%)
- Place 2: Joe Bolton (incumbent), uncontested
- Place 3: Darrell Hubbert (incumbent), 721 votes (42%), 588 votes (53%) in runoff, winner; Jimmie Lay, 660 votes (39%), 524 votes (47%) in runoff; Mike Snow, 334 votes (19%)
- Place 4: Tommy Loden (incumbent), uncontested
- Place 5: Greg Morris, 447 votes (26%), 560 votes (51%) in runoff, winner; Tip Blizard, 408 votes (24%), 540 votes (49%) in runoff; Theresa Leipert, 366 votes (21%); Jeffrey Robinson, 344 votes (20%); Walter Tibbs, 143 votes (8%)
Gardendale
- Mayor: Othell Phillips (incumbent), 1,741 votes (63%, winner); William Flippo, 1,046 votes (37%)
- Council:
- District 1: Allen Jenkins, 298 votes (47%), 315 votes (55%) in runoff, winner; Peggy Tumlin (incumbent), 294 votes (47%), 259 votes (45%) in runoff; Karen Dunn, 39 votes (6%)
- District 2: Blake Guinn, 301 votes (51%, winner); J. Gary Morris (incumbent), 291 votes (49%)
- District 3: Alvin Currington, 404 votes (62%, winner); John Parker, Sr, 253 votes (38%)
- District 4: Greg Colvert, 259 votes (51%, winner); Faith Harper (incumbent), 246 votes (49%)
- District 5: Stan Hogeland, 340 votes (92%, winner); Carla Rothell Cloum, 31 votes (8%)
Graysville
- Mayor: Mary Sue Morgan, 465 votes (75%, winner); Jeff Wesley, 151 votes (24%), William Lassetter, 7 votes (1%)
- Council:
- District 1: Dorothy Hawthorne, unopposed
- District 2: James Armstrong, 54 votes (57%, winner); Louella Kelley (incumbent), 41 votes (43%)
- District 3: Betty Cash, 89 votes (61%, winner); Lisa McGough, 57 votes (39%)
- District 4: George Helms, unopposed
- District 5: Bill Billits, 138 votes (86%, winner); Clark Julio Davis, 23 votes (14%)
- District 6: Chris Shaw, 37 votes (62%, winner); Rosie Fellner-Thomas, 23 votes (38%)
Homewood
- Mayor: Scott McBrayer (incumbent), unopposed
- Council:
- President: Bruce Limbaugh, 1,601 votes, winner; Jackie Langlow, 1,207 votes
- Ward 1
- Place 1: Michael Hallman, 262 votes, winner; Marcus Huskey (incumbent), 191 votes
- Place 2: Britt Thames, 236 votes, 206 votes (58%) in runoff, winner; Danielle Benfield, 134 votes, 148 votes (42%) in runoff; Thomas Hamner Jr, 134 votes
- Ward 2
- Place 1: Fred Hawkins (incumbent), 410 votes, winner; Bernard Mays Jr, 128 votes
- Place 2: Vance Moody (incumbent), unopposed
- Ward 3
- Place 1: Patrick McClusky (incumbent), unopposed
- Place 2: Walter Jones (incumbent), Fred Azbik
- Ward 4
- Place 1: Jenifer Champ Wallis, 431 votes, winner; Billy Beers, 399 votes
- Place 2: Heather Reid, 440 votes, winner; Joe Stephens, 382 votes
- Ward 5
- Place 1: Richard Laws, unopposed
- Place 2: Peter Wright (incumbent), unopposed
Hoover
- Mayor: Gary Ivey (incumbent), unopposed
- Council:
- Place 1: Trey Lott (incumbent), 4,576 votes (89%, winner); DeMarcus Hill, 567 votes (11%)
- Place 2: Gene Smith III (incumbent), unopposed
- Place 3: John Lyda, 3,548 votes (67%, winner); Mari Morrison (incumbent), 1,715 votes (33%)
- Place 4: John T. Natter (incumbent), unopposed
- Place 5: Jack Wright (incumbent), unopposed
- Place 6: Brian Skelton (incumbent), 4,003 votes (78%, winner); Kenneth L. Teter, 1,160 votes (22%)
- Place 7: John Greene (incumbent), 2,471 votes (57%, winner); Jason Cerniglia, 1,489 votes (34%); Ken King, 394 votes (9%)
Hueytown
- Mayor: Delor Baumann (incumbent), 2,273 votes (83%, winner); Georgia Gray-Hampton, 476 votes (17%)
- Council:
- District 1: Franquela Zinnerman, 289 votes (54%, winner); Joseph Miller, 251 votes (46%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: Philip Contomo (incumbent), 224 votes (50%, winner); Chris Willis, 144 votes (32%); George White, 76 votes (17%)
- District 5: uncontested
Irondale
- Mayor: Tommy Joe Alexander (incumbent), 506 votes (28%), 1,071 votes (50.5%) in runoff, winner; James Stewart Jr, 520 votes (29%) 1,050 votes (49.5%) in runoff; Charles Moore, 467 votes (26%); Christopher Crews, 317 votes (18%)
- Council:
- District 1: John London, 186 votes (42%) 318 votes (57%) in runoff, winner; Keith Andrews, 152 votes (34%), 241 votes (43%) in runoff; Bill Glazier, 56 votes (13%); John Schoen, 54 votes (12%)
- District 2: Donna Pike, 213 votes (58%, winner); Bob Saunders (incumbent), 152 votes (42%)
- District 3: Craig Sanderson (incumbent), unopposed
- District 4: Terry Beardon (incumbent), 126 votes (61%, winner); David Jamieson, 81 votes (39%)
- District 5: Bobby Joe Wilson , 141 votes (59%, winner); Pete Crye, 100 votes (41%)
Kimberly
No elected positions were contested in Kimberly, as only the incumbents qualified to run, so the city did not actually hold municipal elections in 2012.
- Mayor: Bob Ellerbrock (incumbent), unopposed
- Council: Kimberly's Town Council is elected at-large:
- Place 1: Brian Pharris (incumbent), unopposed
- Place 2: Brad Stark (incumbent), unopposed
- Place 3: Donna Cude (incumbent), unopposed
- Place 4: Lance Shivers (incumbent), unopposed
- Place 5: John Richardson (incumbent), unopposed
Leeds
- Mayor: David Miller, 927 votes (38%), 1,662 votes (66%) in runoff, winner; Eric Patterson (incumbent), 611 votes (25%), 847 votes (34%) in runoff; Jim Atkinson, 492 votes (20%); Johnny Kile, 399 votes (16%)
- Council:
- District 1: Kenneth Washington (incumbent), 231 votes (69%, winner); Toney Abernathy, 104 votes (31%)
- District 2: Eric Turner, 341 votes (56%, winner); Ross Bartee (incumbent), 273 votes (44%)
- District 3: Johnny Dutton, 363 votes (58%, winner); Susan Webb Carswell (incumbent), 263 votes (42%)
- District 4: Craig Wadsworth, 154 votes (36%,) 303 votes (64%) in runoff, winner; Kelly Washburn, 156 votes (36%), 172 votes (36%) in runoff; Charlotte Earnest (incumbent), 118 votes (28%)
- District 5: Devoris Ragland, 179 votes (46%), 266 votes (60%) in runoff, winner; Jack Courson, 123 votes (32%), 182 votes (41%) in runoff; Dallas White, 51 votes (13%); Gerald Clayton, 17 votes (4%); David Crabb, 16 votes (4%)
Lipscomb
Midfield
- Mayor: Gary Richardson (Incumbent), 374 votes (62%, winner); Reginald Wilson, 232 votes (38%)
- Council:
- Place 1: Terry Adams (incumbent), unopposed
- Place 2: James Reasor, 368 votes (61%, winner); John Thomas, 235 votes (39%)
- Place 3: Jimmie Robinson (incumbent), unopposed
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), unopposed
- Place 5: Velma Johnson (incumbent), unopposed
Morris
- Mayor: Joe Pylant, 121 votes (77%, winner); Charles Densmore, 37 votes (23%)
- Council:
- Place 1: Steve Jones, unopposed
- Place 2: Louis Resha, unopposed
- Place 3: Corey Jones, unopposed
- Place 4: Jack Womack, unopposed
- Place 5: John Dillard, 129 votes (82%, winner); Robert Keith, 29 votes (18%)
Mountain Brook
- Mayor: Terry Oden, incumbent (uncontested)
- City Council
- Place 2: Jack Carl, incumbent (uncontested)
- Place 4: Virginia Smith, incumbent (uncontested)
Mulga
- Mayor: Dennis McCrary (incumbent), 83 votes (54%, winner); Vickie Rudolph, 42 votes (27%); Brenda Jordan, 29 votes (19%)
- Council:
- District 1: Sharil Smith, 31 votes (52%, winner); Norma Varner, 29 votes (48%)
- District 2: uncontested
- District 3: Charles Popham, 8 votes (73%, winner); John Shore, 3 votes (27%)
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
North Johns
- Mayor: Kenneth Lindsey (incumbent), 52 votes (68%, winner); Sabrina Dagnan, 25 votes (32%)
- North Johns City Council
- District 1: Kenyatta Dunnigan (incumbent), 10 votes (67%, winner); Matt Hutcheson, 5 votes (33%)
- District 2: uncontested
- District 3: Brenda Martin, 5 votes (56%, winner); Willie James Johnson (incumbent), 4 votes (44%)
Pinson
- Mayor: Hoyt Sanders (incumbent), 451 votes (60%, winner); Phil Sims, 234 votes (31%); Sue Bowden, 69 votes (9%)
- Council:
- Place 1: Dawn Tanner (incumbent), uncontested
- Place 2: Joe Cochran (incumbent), uncontested
- Place 3: Robbie Roberts, 357 votes (49%), 175 votes (57%) in runoff, winner; Jeff Walden, 223 votes (31%), 130 votes (43%) in runoff; Cathie Leslie, 145 votes (20%)
- Place 4: John Churchwell (incumbent), uncontested
- Place 5: Joy McCain, uncontested
Pleasant Grove
- Mayor: Jerry Brasseale (incumbent), 1,027 votes (90%); Rob Capps, 45 votes (4%); Ronald Capps, 40 votes (4%); James Smith, 23 votes (2%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Tarrant
- Mayor: Loxcil Tuck (incumbent); 304 votes (42%), 382 votes in runoff, winner; Joe Matthews, 267 votes (37%) 365 votes in runoff; Michael Miller, 146 votes (20%)
- Council:
- District 1: Betty Middlebrooks, 119 votes (76%, winner); Annette Dunner (incumbent), 38 votes (24%)
- District 2: Laura Horton (incumbent), 78 votes (43%), 104 votes in runoff, winner; Alvin Samples, Jr, 66 votes (36%), 84 votes in runoff; Otis Bragg, 39 votes (21%)
- District 3: uncontested
- District 4: Deborah Matthews, 61 votes (56%, winner); George Parker, 47 votes (44%)
- District 5: Tommy Bryant (incumbent), 72 votes (55%, winner); John Michael Smith, 59 votes (45%)
Trafford
- Mayor: Clint Daniels, 53 votes (33%), 115 votes (64%) in runoff, winner; Robert Niblet (incumbent), 66 votes (40%), 65 votes (46%) in runoff; Terry Little, 44 votes (27%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Trussville
- Mayor: Gene Melton (incumbent), 1,388 votes (52%, winner); Jim Robinson, 922 votes (35%); Carl Dykes, 207 votes (8%), Scott Bradford, 109 votes (4%)
- Council:
- Place 1: Perry Cook, 1,535 votes (58%, winner); Wayne Taylor (incumbent), 1,070 votes (40%)
- Place 2: Alan Taylor, unopposed
- Place 3: Buddy Choat (incumbent), unopposed
- Place 4: Brian Plant (incumbent), unopposed
- Place 5: Anthony Montalto (incumbent), 1,376 votes (50%, winner); David Guttery, 1,230 votes (46%)
Vestavia Hills
- Mayor: Butch Zaragoza (incumbent), unopposed
- Council:
- Place 1: John Henley, 1,300 votes (66%, winner); David Skinner, 446 votes (22%); Deloye Burrell, 242 votes (12%)
- Place 2: Jim Sharp (incumbent), unopposed
- Place 3: Steve Ammons (incumbent), unopposed
- Place 4: George Pierce (incumbent), 1,075 votes (54%, winner); Bob Elliott, 911 votes (46%)
Warrior
- Mayor: Johnny Ragland, 426 votes (61%, winner); Oscar Turner, 272 votes (39%)
- Council:
- District 1
- Place 1: Jerry Bailey (incumbent), 239 votes (53%, winner); John Tanks, 211 votes (47%)
- Place 2: Belva Hamilton, 234 votes (52%, winner); Brad Fuller (incumbent), 218 votes (48%)
- Place 3: Chuck Mosley, 239 votes (52%, winner); Theodore Hines (incumbent), 218 votes (48%)
- District 2
- Place 1: Jimmy Jett (incumbent), 171 votes (72%, winner); Stephen Mizelle, 65 votes (28%)
- Place 2: Jackie Wesson, 172 votes (73%, winner); Terry Burgett, 64 votes (27%)
- District 1
References
- Osburn, Lisa. (July 18, 2012). "No contested races in Kimberly saves the city about $6,000 in election costs." The Birmingham News.