2010 general election: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(in process) |
(still working) |
||
Line 5: | Line 5: | ||
* '''United States Senator''' | * '''United States Senator''' | ||
** [[William G. Barnes]] (D): | ** [[William G. Barnes]] (D): | ||
** [[Richard Shelby]] (R): | ** [[Richard Shelby]] (R, incumbent): | ||
* '''United States Representative, [[3rd Congressional District of Alabama|3rd District]]''' | * '''United States Representative, [[3rd Congressional District of Alabama|3rd District]]''' | ||
** [[Mike Rogers]] (D, incumbent): | |||
** [[Steve Segrest]] (D): | ** [[Steve Segrest]] (D): | ||
* '''United States Representative, [[4th Congressional District of Alabama|4th District]]''' | |||
** [[Robert Aderholt]] (R, incumbent) | |||
* '''United States Representative, [[6th Congressional District of Alabama|6th District]]''' | |||
** [[Spencer Bachus]] (R, incumbent): | |||
* '''United States Representative, [[7th Congressional District of Alabama|7th District]]''' | * '''United States Representative, [[7th Congressional District of Alabama|7th District]]''' | ||
** [[Don Chamberlain]] (R): | |||
** [[Terri Sewell]] (D): | ** [[Terri Sewell]] (D): | ||
Line 19: | Line 27: | ||
* '''Lieutenant Governor''' | * '''Lieutenant Governor''' | ||
** [[Kay Ivey]] (R): | |||
** [[Jim Folsom, Jr]] (D, incumbent): | ** [[Jim Folsom, Jr]] (D, incumbent): | ||
* '''Attorney General''' | * '''Attorney General''' | ||
** [[James Anderson]] (D): | ** [[James Anderson]] (D): | ||
** [[Luther Strange]] (R): | |||
* '''Commissioner of Agriculture''' | * '''Commissioner of Agriculture''' | ||
** [[[John McMillan]] (R): | |||
** [[Glen Zorn]] (D): | ** [[Glen Zorn]] (D): | ||
* '''Public Service Commission, Place 1''' | * '''Public Service Commission, Place 1''' | ||
** [[Twinkle Andress Cavanaugh]] (R): | |||
** [[Jan Cook]] (D, incumbent): | ** [[Jan Cook]] (D, incumbent): | ||
* '''Public Service Commission, Place 2''' | * '''Public Service Commission, Place 2''' | ||
** [[Terry Dunn]] (R): | |||
** [[Susan Parker]] (D, incumbent): | ** [[Susan Parker]] (D, incumbent): | ||
* '''State Auditor''' | * '''State Auditor''' | ||
** [[Miranda Joseph]] (D): | ** [[Miranda Joseph]] (D): | ||
** [[Samantha Shaw]] (R, incumbent): | |||
* '''State Treasurer''' | * '''State Treasurer''' | ||
** [[Young Boozer III]] (R): | |||
** [[Charley Grimsley]] (D): | ** [[Charley Grimsley]] (D): | ||
* '''Secretary of State''' | * '''Secretary of State''' | ||
** [[Beth Chapman]] (R, incumbent): | |||
** [[Scott Gilliland]] (D): | ** [[Scott Gilliland]] (D): | ||
* '''State Board of Education, Place 2''' | * '''State Board of Education, Place 2''' | ||
** [[Betty Letlow]] (D): | ** [[Betty Letlow]] (D): | ||
** [[Betty Peters]] (R, incumbent): | |||
* '''State Board of Education, Place 4''' | * '''State Board of Education, Place 4''' | ||
** [[Tom Dooley]] (R): | |||
** [[Yvette Richardson]] (D): | ** [[Yvette Richardson]] (D): | ||
* '''State Board of Education, Place 6''' | * '''State Board of Education, Place 6''' | ||
** [[Kimberly Drake]] (D): | ** [[Kimberly Drake]] (D): | ||
** [[Charles Elliott]] (R): | |||
* '''State Board of Education, Place 8''' | |||
** [[Mary Scott Hunter]] (R): | |||
===Countywide offices=== | ===Countywide offices=== | ||
Line 196: | Line 218: | ||
** [[Benny Watson]] (D): | ** [[Benny Watson]] (D): | ||
<!--W O R K I N G--> | |||
===Countywide offices=== | ===Countywide offices=== |
Revision as of 16:56, 27 October 2010
The 2010 statewide general election is scheduled for on November 3, 2010, matching the winners of the Democratic and Republican primaries held the previous June.
Results
Federal offices
- United States Senator
- William G. Barnes (D):
- Richard Shelby (R, incumbent):
- United States Representative, 3rd District
- Mike Rogers (D, incumbent):
- Steve Segrest (D):
- United States Representative, 4th District
- Robert Aderholt (R, incumbent)
- United States Representative, 6th District
- Spencer Bachus (R, incumbent):
- United States Representative, 7th District
- Don Chamberlain (R):
- Terri Sewell (D):
Statewide offices
- Governor
- Robert Bentley (R):
- Ron Sparks (D):
- Lieutenant Governor
- Kay Ivey (R):
- Jim Folsom, Jr (D, incumbent):
- Attorney General
- James Anderson (D):
- Luther Strange (R):
- Commissioner of Agriculture
- [[[John McMillan]] (R):
- Glen Zorn (D):
- Public Service Commission, Place 1
- Twinkle Andress Cavanaugh (R):
- Jan Cook (D, incumbent):
- Public Service Commission, Place 2
- Terry Dunn (R):
- Susan Parker (D, incumbent):
- State Auditor
- Miranda Joseph (D):
- Samantha Shaw (R, incumbent):
- State Treasurer
- Young Boozer III (R):
- Charley Grimsley (D):
- Secretary of State
- Beth Chapman (R, incumbent):
- Scott Gilliland (D):
- State Board of Education, Place 2
- Betty Letlow (D):
- Betty Peters (R, incumbent):
- State Board of Education, Place 4
- Tom Dooley (R):
- Yvette Richardson (D):
- State Board of Education, Place 6
- Kimberly Drake (D):
- Charles Elliott (R):
- State Board of Education, Place 8
- Mary Scott Hunter (R):
Countywide offices
- Jefferson County Commission, District 1
- George Bowman (D, incumbent):
- Jefferson County Commission, District 2
- Sandra Little Brown (D):
- Jefferson County Commission, District 3
- Vivian Ford (D):
- Jefferson County Commission, District 4
- Roy L. Wood, Jr (D):
- Jefferson County Sheriff
- Mike Hale (R, incumbent):
- Willie Hill (D):
- Jefferson County District Attorney
- Theodore Lawson (D):
- Jefferson County Board of Education, Place 5
- Jacqueline Smith (D, incumbent):
Judgeships
- Supreme Court of Alabama, Place 1
- Rhonda Chambers (D):
- Supreme Court of Alabama, Place 2
- Tom Edwards (D):
- Supreme Court of Alabama, Place 3
- Mac Parsons (D):
- Court of Civil Appeals
- Deborah Bell Paseur (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 2
- Laura Petro (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 3
- David Carpenter (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 4
- Helen Shores Lee (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 12
- Annetta Verin (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 14
- Clyde Jones (D, incumbent):
- Jefferson County Circuit Court, Place 17
- Kenya Marshall (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 19
- David Hodby (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 20
- Agnes Chappell (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 22
- Caryl Privett (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 23
- Jefferson County Circuit Court, Place 24
- Stephen Wallace (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 25
- Eugene Verin (D):
- Jefferson County Circuit Court, Place 26
- Tommy Nall (D):
- Jefferson County District Court, Place 4
- Sheldon Watkins (D):
- Jefferson County District Court, Place 5
- Jack Lowther (D):
- Jefferson County District Court, Place 7
- Bobby Bynon (D):
- Jefferson County District Court, Place 10
- Lynniece Washington (D):
- Jefferson County District Court, Place 11
- Eric Fancher (D):
Other offices
- State Senator, Alabama Senate District 5
- Brett Wadsworth (D):
- State Senator, Alabama Senate District 17
- Tommy Hudson (D):
- State Senator, Alabama Senate District 18
- Rodger Smitherman] (D, incumbent):
- State Senator, Alabama Senate District 9
- Priscilla Dunn (D, incumbent):
- State Senator, Alabama Senate District 20
- Linda Coleman (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 43
- Virginia Sweet (D):
- State Legislator, Alabama House District 45
- Charlene Cannon (D):
- State Legislator, Alabama House District 52
- John Rogers (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 53
- Demetrius Newton (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 54
- Patricia Todd (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 55
- Rod Scott (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 56
- Lawrence McAdory (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 57
- Merika Coleman (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 58
- Oliver Robinson (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 59
- Mary Moore (D, incumbent):
- State Legislator, Alabama House District 60
- Lee Lee Givan (D):
- Jefferson County District Attorney, Bessemer Cut-Off
- Arthur Green (D):
- Jefferson County Circuit Court Clerk, Bessemer Cut-Off
- Benny Watson (D):
Countywide offices
- Jefferson County Commission, District 3
- Bobby Humphryes (incumbent): 6,777 votes (44.9%), 6,518 votes in runoff (44%)
- Jimmie Stephens: 4,735 votes (31.5%), 8,272 votes in runoff (56%), winner
- David Phillips: 1,370 votes (9.1%)
- Jay Miller: 1,171 votes (7.8%)
- Lisa Pack: 1,026 votes (6.8%)
- Jefferson County Commission, District 4
- Joe Knight: 5,083 votes (31.7%), 8,870 votes in runoff (59%), winner
- Ronnie Dixon: 3,461 votes (21.6%), 6,053 votes in runoff (41%)
- Wayne Taylor: 3,369 votes (21.0%)
- Jim Gunter: 3,205 votes (20.0%)
- Ed Henson: 903 votes (5.6%)
- Jefferson County Commission, District 5
- David Carrington: 12,686 votes (66.4%), winner
- Steve Duncan: 3,380 votes (17.7%)
- Jim Atkinson: 3,033 votes (15.9%)
- Jefferson County Sheriff
- Mike Hale (incumbent): 50,885 votes (86.9%), winner
- Jim Woodward: 7,699 votes (13.1%)
- Jefferson County District Attorney
- Brandon Falls (incumbent, unopposed)
- Jefferson County Board of Education, Place 1
- Jennifer Parsons (incumbent): 10,583 votes (47%), runoff
- Mike Grissom: 8,736 votes (39%), runoff
- Jon Griswold: 3,187 votes (14%)
- Jefferson County Board of Education, Place 5
- Thomas Glanton (unopposed)
- Shelby County Sheriff
- Chris Curry (incumbent): 20,475 votes (82.7%), winner
- Ken Bailey: 4,277 votes (17.3%)
- Shelby County School Board, Place 1
- Jane Hampton: 11,179 votes (53%), winner
- David Nichols (incumbent): 10,260 votes (47%)
- Shelby County School Board, Place 2
- Aubrey Miller: 9,482 votes (46%), runoff
- Anne Glass (incumbent): 8,411 votes (41%), runoff
- Nicke Gaspers: 2,840 votes (14%)
- Shelby County Coroner
- Diana Hawkins (unopposed)
- Shelby County Superintendent of Education
- Randy Fuller (unopposed)
Judgeships
- Supreme Court of Alabama, Place 1
- Supreme Court of Alabama, Place 2
- Mike Bolin (incumbent): 245,354 votes (70%), winner
- Tracy Cary: 106,720 votes (30%)
- Supreme Court of Alabama, Place 3
- Tom Parker (incumbent): 205,913 votes (61%), winner
- Eric Johnston: 95,685 votes (28%)
- James Houts: 35,224 votes (10%)
- Court of Civil Appeals
- Tommy Bryan (incumbent, unopposed)
- Court of Criminal Appeals
- Jim Main (incumbent, unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 3
- Alfred Bahakel (incumbent, unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 4
- Chuck Hunter (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 12
- Virginia Meigs (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 20
- Julie Palmer: 20,550 votes (61%), winner
- Lee Powell: 13,382 votes (39%)
- Jefferson County Circuit Court, Place 21
- Bob Vance (incumbent, unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 23
- Dorothea Batiste (unopposed)
- Jefferson County Circuit Court, Place 24
- Gloria Bahakel (incumbent, unopposed)
- Jefferson County District Court, Place 10
- Edward Vines (incumbent, unopposed)
- Shelby County Circuit Court, Place 4
- Dan Reeves: 15,946 votes (72%), winner
- Ferris Ritchey: 6,196 votes (28%)
Other offices
- State Senator, Alabama Senate District 5
- Greg Reed: 7,375 votes (52%), winner
- Thad Turnipseed: 6,894 (48%)
- State Senator, Alabama Senate District 14
- Cam Ward (unopposed)
- State Senator, Alabama Senate District 15
- Slade Blackwell: 14,161 votes (60%), winner
- Steve French (incumbent): 9,598 votes (40%)
- State Senator, Alabama Senate District 16
- Jabo Waggoner (incumbent, unopposed)
- State Senator, Alabama Senate District 17
- Scott Beason (incumbent): 14,247 votes (63%), winner
- Jim Murphree: 8,365 votes (37%)
- State Legislator, Alabama House District 15
- Allen Farley: 4,116 votes (58%), winner
- Pat Moore (incumbent): 3,016 votes (42%)
- State Legislator, Alabama House District 41
- Mike Hill (incumbent): 6,402 votes (76%), winner
- Stephen Bryant: 2,029 votes (24%)
- State Legislator, Alabama House District 43
- Mary Sue McClurkin (incumbent): 51 votes (67%), winner
- Brittany Tate: 25 votes (33%)
- State Legislator, Alabama House District 44
- Arthur Payne (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 45
- Owen Drake (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 46
- Paul DeMarco (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 47
- Jack Williams (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 48
- Greg Canfield (incumbent, unopposed)
- State Legislator, Alabama House District 49
- April Weaver: 3,346 votes (53%), winner
- Jim McClain: 1,587 votes (25%)
- James Lee: 794 votes (13%)
- Jack Gray: 555 votes (9%)
- State Legislator, Alabama House District 51
- Allen Treadaway (incumbent, unopposed)
- Jefferson County Circuit Court Clerk, Bessemer Cut-Off
- James O. Rice (unopposed)
Referendum on constitutional amendment
- Proposing an amendment to the Constitution of Alabama of 1901, relating to the promotion of propane gas by authorizing the Legislature to enact legislation providing for an assessment on the members of the propane gas industry for the purpose of financing promotion programs.(Proposed by Act 2009-547)
- No: 370,548 votes (60%)
- Yes: 247,046 votes (40%)
Special election for Jefferson County Commission District 1
A special election was held to fill the vacant seat left by William Bell when he became Mayor of Birmingham. George Bowman won the June 22 runoff, in which only 6% of eligible voters showed up at the polls. He was sworn into office soon after. Many of the same candidates also appeared on the ballot for the full four-year term to be decided in the 2010 general election on November 2:
- George Bowman (D): 3,046 votes (21%), 2,188 votes in runoff (56%)
- Johnathan Austin (D): 2,802 votes (20%), 1,751 votes in runoff (44%)
- William A. Barnes (D): 1,678 votes (12%)
- Willie Hardley, Jr (D): 1,597 votes (11%)
- Orville Ifill (D): 950 votes (7%)
- Christopher Talley (D) 823 votes (6%)
- Kamau Afrika (D): 821 votes (6%)
- Michael R. Jordan (D): 653 votes (5%)
- Cyrondys Jackson (D): 618 votes (4%)
- Margie George (R): 578 votes (4%)
- Rodney Huntley (D): 357 votes (2%)
- Greg Stanley (I): 147 votes (1%)
- John Carter (R): 122 votes (1%)
- Eric Lathan (R): 98 votes (1%)
References
- Wright, Barnett (May 16, 2010) "Campaign 2010: 14 candidates seek Jefferson County Commission's District 1 seat." Birmingham News
External links
- Election information at sos.state.al.us
External link
- Elections coverage on al.com